kulcsár edina
Az őszi-téli megfázásos időszakban napjainkban is előkerül ennek a gyógynövénynek a kivonata. A legtöbben a patikában, drogériában szerzik be, pedig érdemes gyűjteni, és gyógyító szirupot készíteni belőle!
Szinte mindenki használt már köhögés ellen lándzsás útifű szirupot, hiszen rendkívül hatékony hurutoldó. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy ez a növény szinte bárhol megterem hazánkban, sőt, sokan gyomnövényként irtják is. Most nyáron érdemes gyűjteni a leveleit, hogy készíthess belőle finom, gyógyító szirupot.
Árokpartokon, utak mentén keresd
Májustól egészen októberig virágzik a lándzsás útifű. Ha úgy döntesz, hogy szerzel be a leveléből, érdemes mezőkön, erdőszéleken keresned. Levelét egész nyáron gyűjtheted, bár a legtöbb hatóanyagot virágzás előtt tartalmazza.
Csak tiszta helyről szedj
Fontos, hogy ne legyenek szennyezettek a levelek, ezért nem mindegy, hol gyűjtesz: ne legyen a közelben úttest, ipari vagy mezőgazdasági létesítmény, üzem. Nem mindegy az sem, mikor szeded le a leveleket, a legjobb, ha száraz, napos időben kelsz útra, mert a nedvesen gyűjtött levelek a szállítás közben könnyen megsérülnek, megbarnulnak, és a barnult leveleket nem szabad felhasználni. Szedéskor ne törd a növény szárát, ha kell, használj ollót vagy metszőollót. Igyekezz a növény újonnan hozott leveleit leszedni.
Így készítsd a szirupot
Hozzávalók:
Elkészítés: