tóth gabi
Különösen a nyári hőségben merülhet fel az ötlet, hogy be kellene tenni az orvosságokat a hűtőszekrénybe, nehogy megromoljanak. Csakhogy bizonyos gyógyszerek esetében ezzel többet árthatsz, mint használsz!
A kánikulában könnyen felmelegedhet annyira a lakás, hogy a gyógyszerek veszélybe kerülnek, hiszen túl nagy melegben nem lehet tárolni őket. A nagy melegben felgyorsul a hatóanyagok bomlása, csökkenhet a gyógyszer hatóereje. Ez azonban nem feltétlen azt jelenti, hogy be kell őket dugni a hűtőbe, sőt: van, amire legalább olyan káros a hideg, mint a túlzott meleg!
Ezek mehetnek a hűtőbe
Tény, hogy vannak olyan gyógyszerek, melyeknek hűtésre van szükségük; ilyenek például egyes orrcseppek, orrspray-k, az inzulin, a kúpok, és a felbontott folyékony gyógyszerek. Ha hűtésre van szükség, azt minden esetben feltüntetik a betegtájékoztatóban, ezért kibontáskor olvasd el, hogyan kell tárolni a gyógyszert!
Ezek nem bírják a hűtést
Sok gyógyszer betegtájékoztatója kimondottan tiltja a hűtést, mert ha túl alacsony a hőmérséklet, a gyógyszer állaga megváltozhat – például egyes injekcióknál kristályosodás, kifagyás léphet fel.
Tartsuk be az utasításokat
Ha bizonytalan vagy benne, hogy a gyógyszered milyen körülmények között áll el a legtovább, olvasd el a betegtájékoztatót, ahol erről világos leírást fogsz kapni. Ha az utasítás szerint szobahőmérsékleten kell tartani a gyógyszert, az 15-25 fokot jelent, a hűvös hely jelzés 5-15 fokot, a hűtve tárolandó utasítás alapján pedig 2-8 fok között, vagyis a hűtőszekrényben kell tárolni az orvosságot.
Száraz, hűvös helyen
A lakásban hőségben sokszor megy fel 25 fok felé a hőmérséklet, és ezt sok orvosság nem bírja. Érdemes egy zárható dobozban tartani a gyógyszereket, amit a lakás leghűvösebb helyére teszel. Fontos azonban, hogy abban a helyiségben, ahol a gyógyszereket tárolod, ne legyen túl magas a páratartalom, mert ettől is tönkremehetnek – ilyen például a fürdőszoba. Ha van egy száraz, hűvös kamrád, tökéletes helye lehet ott az orvosságoknak.