Magyar Péter trágár szavakkal gyalázta a gyermekotthon vezetőjét

POLITIK
Létrehozva: 2023.06.01.

Ezt kell tenned azonnal, ha megcsípett a darázs

Alapvetően nem bántják az embert, de vannak szerencsétlen találkozások, melyek csípéssel végződnek. Túl azon, hogy fájdalmas, komoly problémákat is okozhat, ha nem cselekszel időben.

A darazsakat talán senki se szereti, hiszen mindenkit csíptek már meg legalább egyszer élete során. Ilyenkor, tavasz végén, nyár elején még kevesen vannak, hiszen nemrég kezdtek fészket építeni maguknak; de pár hét alatt borzasztóan elszaporodnak. A természetben hasznos a darazsak jelenléte, de a ház körül nem szeretjük őket. Bár a többségük nem agresszív, az minden darázsfajra igaz, hogy szeretnek a kerti étkezőasztal körül zsongani – és ebből hamar csípés lehet. A csípése fájdalmasabb, mint a méhcsípés, hamar duzzanat alakul ki, és napokig feszül, fáj, ég a terület.  Hogy a csípést hogyan érdemes kezelni, az több mindentől függ, például attól, hogy az áldozat allergiás-e a darazsakra, illetve hogy hányan, és hol szúrtak. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

Ahol étel van, ott könnyen összejöhet a darázscsípés. Fotó: PIxabay.com

Allergiások esetében minden perc számít

Legyen szó akár ismert, akár lappangó allergiáról, egyetlen darázscsípés is halálos lehet. Az első tünetek megjelenhetnek azonnal, a csípés után, de legkésőbb 48 órán belül: szédülés, hányinger, test szerte megjelenő kiütések, az arc és a nyak duzzanata, légzési nehézségek, eszméletvesztés. Az első tünetek megjelenésekor azonnal mentőt kell hívni, hiszen az idő döntő tényező, nem tanácsos késlekedni! Ha valaki tudja magáról, hogy allergiás a darázscsípésre, érdemes az otthoni gyógyszeres dobozban adrenalin injekciót és antihisztamint tartani; de ezeket akkor is érdemes beszerezni, ha nem tudunk róla, hogy allergiások lennénk.

A nem allergiások se késlekedjenek

Akkor is fontos az időfaktor, ha valaki nem allergiás a csípésre, hiszen minél hamarabb kezelik a duzzadt, fájdalmas területet, annál könnyebb lesz a gyógyulás. Érdemes tartani otthon antihisztamin tartalmú, gyulladáscsökkentő kenőcsöket, és a kezelést minél előbb, lehetőleg közvetlenül a csípés után megejteni. Ajánlatos hűteni az érintett területet, és később is figyelni a csípés helyét, hiszen a szúrással bekerülhetnek kórokozók is a bőrünk alá. Ha piros csík indul ki a csípésből, az fertőzésre utalhat; ilyenkor keressük fel háziorvosunkat. Ha olyan kényes területen csípett meg a darázs, ami fulladásveszélyt okozhat (nyak, szájüreg, arc), akkor haladéktalanul hívjunk mentőt!

Amit semmiképpen ne tegyünk

Gyakori házi praktika az ecetes vagy szódabikarbónás borogatás, de orvosok szerint ez nem sokat ér, hiszen a darázs mérgében rengeteg olyan anyag van, ami nem reagál sem a savas, sem a lúgos borogatásra. Allergia esetén sokan még mindig a kalciumra esküsznek, pedig már régóta bizonyított, hogy hatástalan, sőt, akár ronthat is az állapotunkon. Nem tanácsos a méreg kiszívásával sem próbálkozni, hiszen a száj nyálkahártyáján keresztül még gyorsabban szívódik fel.


 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek