kulcsár edina
A kávét mindenképpen ajánlatos mértékkel fogyasztani, mert a túlzott koffeinfogyasztásnak fizikai és lelki tünetei is lehetnek. Ha fáj a fejed, gondold végig mennyi kávét ittál aznap!
A fejfájás komoly tünete lehet annak, hogy túl sok vagy éppen kevés koffeint viszel a szervezetedbe. Az agy véráramlásának megváltozása okozza a fájdalmat, a koffein pedig befolyásolja a véráramlást. A kevés koffein csökkentheti a fejfájást, az viszont, ha huzamosabb ideig túl sok kávét fogyasztasz, önmagában is kiválthatja a fejfájást. Lassan fokozatosan kell csökkenteni az adagot. A koffein egy stimuláns, ami a testben megnöveli az erőt és a sebességet. Erős fiziológiai reakcióra készteti szervezet. Ilyenkor az erek összeszűkülnek, a vér az izmokhoz áramlik, mely a testet felkészíti a cselekvésre. Amint a koffein hatása elmúlik, a test ellazul, kitágulnak az erek, hirtelen vér áramlik az agyba. Ez okoz fejfájást, mert a test igyekszik alkalmazkodni a koffein hiányhoz.
Arra is érdemes odafigyelned, hogy a koffeinnek vizelethajtó hatása van, ami miatt pedig dehidratáltság állhat fenn, ami szintén okozhat fejfájást.
Az esti alvást is befolyásolhatja a sok koffein, bár vannak, akik azt állítják, hogy az esti kávé után is nyugodtan alszanak. De kutatások bizonyítják, hogy az alvási ciklusokat is megzavarja. Lehetőség szerint délután már ne fogyassz kávét.
Ezt a problémát is okozhatja a koffeintúladagolás. Ha nagyon érzékeny vagy az ilyesmire, akkor egyáltalán nem szabad koffeint fogyasztanod!