"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2022.09.17.

Melyik az erősebb kávé: az eszpresszó, a filteres vagy a kotyogós?

Mindegyik a maga módján egyedi berendezést, elkészítési időt, hőmérsékletet, nyomást, kávéőrleményt és vizet igényel. De melyikben van több koffein?

Szerző MZ/X

Sok mindentől függ, hogy mennyire erős egy kávé. Például a kávé minőségétől és fajtájától, az elkészítési időtől és attól is, milyenek a kóstoló ízlelőreceptorai.

Ha csak a koffeintartalmat nézzük, ez a győztes

Ha csak a koffein koncentrációt vesszük alapul, akkor a milligram/milliliter alapján az eszpresszó a legkoncentráltabb, mivel 4,2 mg/ml-t tartalmaz – írja a Phys.org. Ez nagyjából háromszor annyi, mint mondjuk egy kotyogóson (mokka kávéfőző) lefőzött kávé koffeintartalma, ami átlagosan 1,25 mg/ml. Nem véletlen, hogy az eszpresszó az, ami a legtöbb koffeint képes kivonni a kávéból. A legfinomabb szemcséjű őrleményre van hozzá szükség, emellett nagy nyomás is kell, ami még több összetevőt présel át a kávéból a vízbe.

Fotó: Pixabay.com

Változik az eredmény, ha más szempontot is figyelembe veszünk

Az eszpresszó tartalmazza ugyan a legkoncentráltabban a koffeint, de csak kis mennyiséget iszunk belőle egyszerre (18-30 ml-t), szemben a nagyobb méretű, egyéb módon elkészített kávéváltozatokkal, amikből 120 ml-t is megiszunk. Ha ezt is figyelembe vesszük, akkor a hidegen áztatott kávé (cold brew) tartalmazza a legtöbb koffeint, méghozzá egy adagja (120 ml) 150 mg-ot. Vagyis ez a legerősebb kávéfajta. A koffeintartalma jóval magasabb az eszpresszó 42-122 mg-jánál, ami egy adagban, tehát 18-30 ml-ben található.

Melyik kávéforma az egészségesebb?

Még a szakértők sem értenek egyet abban, hogy a kávéfogyasztás egészséges-e egyáltalán. Léteznek azonban olyan tanulmányok, amik szerint a kávé egészségügyi hatásai az elkészítési módtól függenek. Az egyik ilyen tanulmány szerint például a filteres kávé egészségesebb lehet a többi fajtánál, mivel több dipertén marad a kávézaccban és a filterben, vagyis kevesebb jut a kész italba. A dipertén egyébként egy olyan kémiai anyag a kávéban, ami a rossz koleszterinszint növeléséért felelős.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek