Létrehozva: 2022.01.01.

Ez történik a testeddel, ha teljesen leállsz a kávéval

Sokak fejében megfordult már, hogy jó lenne leszokni a kávéról, és tény, hogy az egészségnek valóban jót tenne. De, hogy pontosan mi történik ilyenkor a szervezetben, azt kevesen tudják.

Bár a rendszeres kávézásnak bizonyítottan vannak pozitív hatásai az egészségre, bizonyos esetekben jó ötlet leszokni a kávéról. Szakértők szerint azonban nem érdemes hirtelen teljesen elhagyni ezt a frissítő, fekete italt, érdemesebb inkább fokozatosan csökkenteni a napi adagot, mielőtt teljesen elhagyod az életedből a koffeint. A szervezetünkben ugyanis rendszeres fogyasztás esetén függőség alakulhat ki, és ha egyik napról a másikra leállsz vele, annak bizony lehetnek kellemetlen mellékhatásai.

Furcsa mellékhatásokat okozhat, ha túl hirtelen akarsz leszokni a kávéról. Fotó: Pixabay.com

1. Fejfájásod lehet

Aki próbált már egyik napról a másikra leszokni a kávéról, az tapasztalta, hogy rögtön másnap fejfájással indulhat a nap, ami csak akkor múlik el, ha feladja a leszokást, és mégis megiszik egy csésze feketét. Ennek a hátterében az áll, hogy a kávé hatására összeszűkülnek a véredények az agyban, amik a koffeinmegvonás miatt kitágulnak – és a hirtelen felgyorsult vérkeringésnek brutális fejfájás lehet a következménye.

2. Idegesebb leszel

A koffein stimuláló hatását mindenki ismeri, aki szokott kávét fogyasztani, és az tűnik logikusnak, hogy a kávé elhagyása után nyugodtabbak leszünk. Azonban ennek pont az ellenkezője igaz: ha hirtelen elhagyod a kávét, feszültebb, szorongóbb, ingerültebb lehetsz. A koffein ugyanis testi és lelki függőséget is okoz, és a hirtelen megvonás stresszeli a szervezetedet. Ha pedig rendszeresen cukorral fogyasztottad, a cukor megvonása is idegessé tehet.

Ha minden ok nélkül idegesnek érzed magad, az lehet a hirtelen koffeinmegvonás miatt is. Fotó: Pexels.com

3. Hatással lehet a bőrödre

Az idegesség, feszültség izzadást és szaporább pulzust okoz, ami hamar meglátszik az arcbőrön. A kortizol, vagyis stresszhormon termelődés hatására a bőr pórusai kitágulnak, és sokkal hajlamosabb lesz a zsírosodásra. Ez pattanások, mitesszerek kialakulásához vezethet, ráadásul a stressz hosszú távon látványosan öregíti a bőrt.

4. Szédelgős lehetsz

Ha reggelente szédelegni szoktál egészen addig, míg meg nem ittad az életmentő feketédet, könnyen lehet, hogy erre az érzésre egész nap számíthatsz, ha egyik napról a másikra kiiktatod a kávét az életedből. A szervezetednek időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon a változáshoz, és a szédelgés akár kilenc napig is tarthat. Ilyenkor, ha teheted, érdemes pár percre leülni vagy lefeküdni, hogy helyreálljon a rend.

Érdemes fokozatosan leszokni a kávéról. Fotó: Pixabay.com

5. Nehezebben koncentrálsz

A kávé nem csupán felébreszt reggel, de vizsgák, nehezebb feladatok előtt a koncentrációs képességedet is javítja, ugyanis megemeli az adrenalin szintet, a vérnyomást és emellett stimulálja az agyat. Ha felhagysz a kávéfogyasztással, egy ideig nehezebb lesz a feladataidra fókuszálni, hiszen a szervezeted hozzászokott, hogy ilyen helyzetekben kap egy kis extra segítséget.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek