kulcsár edina
A téli hónapokban sokkal könnyebb kiszáradni, hiszen ilyenkor kevésbé érezzük magunkat szomjasnak. A tested azonban félreérthetetlenül jelzi, hogy több vizet kellene innod, mutatjuk a jeleket!
Bár mindenki tudja, hogy legalább két litert kéne inni egy nap, mégis gyakran előfordul, hogy túl kevés a folyadék. A hidegben kevésbé érzi magát szomjasnak az ember, így ilyenkor könnyebb megfeledkezni a rendszeres folyadékpótlásról. A kiszáradás jelei azonban ilyenkor is mutatkoznak, bár sokszor nem is gondolnád, hogy ez okozza a tüneteidet. Szakértők szerint lényeges különbség van a szomjúság és a dehidratáltság között. Utóbbi esetén a testben túl kevés a folyadék az ideális működéshez, és emiatt a vér oxigénszállító képessége, a testhő és az emésztés is rosszul működik. Ha túlságosan kevest iszol, könnyen lehet, hogy tapasztalni fogod magadon ezeket a tüneteket.
1. Izomgörcseid vannak
A folyadékegyensúly fontos a szervezetben, hiszen így tudnak megfelelően működni a belső szervek, ízületek és izmok. Ha nincs meg a kellő folyadékmennyiség, az izmokban lecsökken a folyadék és az elektrolitok szintje, ami fájdalmas izomgörcsökhöz vezethet. Ilyenkor bárhol jelentkezhetnek a görcsös összehúzódások a testeden, ami azt mutatja, hogy ideje pótolni a folyadékot.
2. Émelyegsz és szédülsz
Az alacsony vérnyomás a dehidratáltság egyik tipikus tünete, ami szédüléssel jár együtt.
3. Kimerültnek érzed magad
Kiszáradás esetén a véredények összehúzódnak, a test a létfontosságú szervek vízellátására törekszik, ám ez azt is jelenti, hogy a test többi része „tartalék üzemmódban” van; vagyis kevés mozgás is kifáraszt, nincs kedved szinte felkelni sem.
4. Fejfájás gyötör
Egyelőre nincs tudományos magyarázat arra, miért jár a kiszáradás fejfájással is, de megfigyelések szerint szinte mindig megjelenik ez a tünet. Feltételezések szerint, ha a testben túl alacsony a folyadékszint, hamarabb megjelenik a migrén.
5. Sötétebb színű a vizelet
Már akkor is jelentkezik ez a tünet, ha még nem extrém kiszáradásról van szó, simán csak nem ittál eleget. Ha sötétebb szín jelenik meg, ráadásul kellemetlen szag is kíséri, az vészjel, hogy ideje több folyadékot inni.
6. Kiszárad a szád
Ha ki vagy száradva, a tested elvonja a vizet azokról a területekről, ahol kevésbé van rá szükség; így a bőrödet és a szádat, ajkadat is száraznak fogod érezni.
7. Éhségrohamok törnek rád
Ha a máj nem kap elég folyadékot, vészjelzést küld az agynak; ám sokszor ez nem szomjúság-, hanem éhségérzetként jelentkezik. Ha farkaséhség tör rád annak ellenére, hogy kielégítően étkeztél napközben, akkor érdemes átgondolnod, ittál-e elég vizet.
8. Nem izzadsz
Ha kemény edzés közben sem verejtékezel, az annak is a biztos jele lehet, hogy nem ittál elég folyadékot. Ha ki vagy száradva, a szervezeted spórol a vízzel, és igyekszik annyit megtartani, amennyit csak tud.
Mi vezethet kiszáradáshoz?
- Hasmenés, hányás: vannak betegségek, melyek ezekkel a tünetekkel járnak; ilyenkor a szervezet rengeteg folyadékot veszít, érdemes fokozottan figyelni a pótlásra.
- Láz: különösen fontos ügyelni arra, hogy mennyit iszol, ha lázas beteg vagy, hiszen ilyenkor nagyobb a kiszáradás veszélye.
- Erős izzadás: akár edzés, akár betegség miatt izzadsz, ez azt is jelenti, hogy a szervezetednek sokkal több folyadékra van szüksége, mint normál esetben.
- Túl keveset iszol: leggyakrabban ez áll a kiszáradásos tünetek mögött. Ha hajlamos vagy megfeledkezni a vízivásról, készíts a kezed ügyébe egy palack vizet, vagy állíts be emlékeztetőt a telefonodon.