kulcsár edina
A gyógyteák különösen a náthás, megfázásos időszakban jelentenek nagy segítséget. Szakemberek szerint azonban érdemes ugyanolyan körültekintéssel alkalmazni őket, mint a patikában kapható gyógyszereket.
Mindenkinek vannak rég bevált trükkjei a nátha elkerülésére és az immunrendszer karbantartására, és ebben sokszor a gyógyteák is kulcsszerepet töltenek be. A gyógyító növényekből készült orvosságok ősidők óta jelen vannak az emberiség életében, és valóban hatásos segítséget nyújthatnak. Ám míg a gyógyszereknél mindenki ügyel az adagolásra és a mellékhatásokra, addig a gyógyteák esetében ez nem feltétlen van így. Sokan úgy tekintik ezeket a gyógyító italokat, mintha üdítők lennének; pedig nem megfelelően alkalmazva még kárt is okozhatnak a szervezetedben.
Bár tény, hogy a gyógyteák sokszor kiválthatják a gyógyszereket, velük együtt azonban sokszor nem is lehet alkalmazni. Szakemberek azt javasolják, hogy aki orvosi kezelés alatt áll, mindig egyeztessen a kezelőorvosával arról, hogy milyen gyógyteát fogyaszthat. Bizonyos betegségeknél ugyanis akár állapotrosszabbodást is okozhat a rosszul megválasztott gyógytea. Például cukorbetegként a csalántea akár rosszullétet is okozhat, hiszen csökkenti a vércukorszintet. Emésztési gondok esetén az édesgyökér forrázata könnyít ugyan az emésztésen, de mellette szapora szívverést is okozhat; magas vérnyomás esetén nem ajánlott fogyasztani. Kevesen tudják, hogy az orbáncfű ugyan remek többek között az alvászavarok kezelésében, de antidepresszánsokkal például kölcsönhatásba lép. Sokak kedvence a borsmenta tea, hiszen hatásosan segíti a fogyókúrát; de aki reflux betegségben szenved, annak csak nagyon óvatosan szabad fogyasztania. A macskagyökeret is mindenki ismeri: stresszes, ideges helyzetekben megnyugtat, ellazít, segít elaludni; de alkohollal együtt nagyon veszélyes párosítás.
Nem csupán arra érdemes figyelni, hogy milyen gyógyszereket szedsz, és milyen betegségeid vannak, de az adagolásra is, ha gyógyteákat fogyasztasz. Ugyanis erre is érvényes, hogy csak kis mértékben gyógyszer: a túladagolás komoly problémákat okozhat. Szakemberek szerint érdemes mindig elolvasni a tea csomagolásán található adagolási útmutatót, és azt szigorúan betartani: például, ha egy gyógyteát csak kúraszerűen, pár napig vagy hétig lehet fogyasztani, akkor azt soha ne lépd át. Megfelelő adagolás mellett a gyógyteák csodát tesznek a szervezettel, és a mellékhatásokra kicsi az esély; de nem helyettesítik az orvosi ellátást. Az is fontos, hogy mindig megbízható forrásból szerezd be a gyógyteákat, nem érdemes kísérletezni a saját kézzel szedett, vagy ajándékba kapott növényekkel, hiszen akár meg is mérgezheted magad.