Létrehozva: 2021.08.08.

Nagyon durva, amit a természet tesz a testeddel, ha elhanyagolod a fogmosást!

A rendszeres fogmosás nem csak azért fontos, hogy szép legyen a mosolyod. A rossz fogak és az elhanyagolt fogíny végül olyan betegségekhez vezethetnek, amelyekről sosem gondolnád, hogy a rossz szájhigiénia okozhatja őket. De vajon hol jelentkezhetnek problémák?

A szakértők régóta igyekeznek felhívni a figyelmet a rendszeres, és helyes technikával végzett fogmosás fontosságára. Mindez nem csak azért lényeges, hogy szép fehérek legyenek a fogaid, hanem azért is, mert a rossz fogsor és a fogíny betegségei a szervezeted egészen távoli részeiben is gondokat okozhatnak. Sejtetted például, hogy a szív- és érrendszeri betegségeknek, a cukorbetegségnek, egyes légzőszervi problémáknak, a sokízületi gyulladásnak, sőt, akár az Alzheimer-kórnak is lehet köze a fogak és a fogíny állapotához? Pedig a kutatások bizony erre utalnak!

Ha elhanyagolod a fogmosást, az növeli a fogínybetegségek kockázatát!
Fotó: Pixabay.com

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy akinek rosszak a fogai és gyulladt a fogínye, annak mindenképp szívrohama lesz. Ám a gyulladt fogíny olyan krónikus gyulladásos állapotot tart fenn a szervezetben, amely szinte minden szervnek és szervrendszernek árt.

Fogmosás nélkül a koronavírus-fertőzés is súlyosabb lehet!

A statisztikai adatok szerint a fogínybetegség a világon a hatodik leggyakoribb betegség. A gyulladt fogíny tüneteit, például a fogmosás közben jelentkező vérzést, vagy a duzzadt fogíny jelentette kellemetlenséget sajnos sokan félvállról veszik, pedig érdemes lenne foglalkozni vele, mert a betegség könnyen komoly fog- és állkapocs-problémákhoz, például fogvesztéshez is vezethet.

Az elektromos fogkefe hatékonyabban tisztítja a fogakat, de kézi fogkefével is ápolhatod a fogaidat
Fotó: Pixabay.com

A fogínygyulladás okozta fertőzés ráadásul a vércukorszint emelkedését is okozhatja, ettől pedig nehezebbé válik a cukorbetegség kezelése, miközben a beteg nem is sejti, mi lehet ennek az oka. A folyamatos gyulladás, és a fertőzést okozó baktériumok elszaporodása a tüdőbetegségeket is súlyosbítja. A világjárvány adatai pedig azt mutatják, hogy a fogínybetegségben szenvedők a koronavírus-fertőzés okozta halálozás szempontjából is veszélyeztetettebbek voltak. A súlyos tüneteket és a halálozást ugyanis gyakran a citokin-viharnak nevezett jelenség okozza: az immunrendszer ilyenkor túlzott vehemenciával reagál, és elárasztja a testet a citokin nevű gyulladást okozó fehérjével – erre pedig sajnos nagyobb az esély, ha a szervezetben amúgy is egy állandó gyulladás áll fenn. De azoknak is érdemes odafigyelni a fogínybetegség tüneteire, akik babát terveznek, akiknek magas a vérnyomásuk, cukorbetegek, vagy a családban gyakran előfordulnak a szív- és érrendszeri betegségek.

Félévente érdemes felkeresni a fogorvost
Fotó: Pixabay.com

Mi a teendő?

Hogyan előzheted meg ezeket a problémákat? A legfontosabb a rendszeres, helyes technikával végzett fogmosás, és az, hogy félévente a fogorvos is ellenőrizze a fogaid állapotát, és eltávolítsa a fogköveidet. A napi kétszeri fogmosás alkalmanként legalább két percig tartson. Még jobb, ha elektromos fogkefét használsz, mivel ez hatékonyabb, mint a kézi fogkefével végzett fogmosás. A fogselyem rendszeres használata is kötelező, mivel a fogkefével képtelenség megfelelően kitisztítani a fogak közötti területet.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek