kulcsár edina
A kutatók a járvány elején felfigyeltek arra, hogy a férfiak és az idősebb nők fogékonyabbak a koronavírus-fertőzés szövődményeire. A férfiak különösképpen többször kerülnek kórházba vagy intenzív osztályra. De mi lehet ennek a magyarázata?
A kutatók ennek a megfigyelésnek a hatására felállították azt az elméletet, hogy a női nemi hormonok egyikének, az ösztrogénnek lehet valamiféle védő hatása. Erről a hormonról eddig is tudtuk, hogy serkenti az immunrendszert, és segít a női szervezetnek könnyebben megbirkózni a fertőzésekkel. Ez azt is megmagyarázná, hogy a menopauza után, amikor ennek a hormonnak a szintje drasztikusan csökken, miért fogékonyabbak a nők a fertőzésre.
Ugyanakkor a betegségekkel kapcsolatos vizsgálatokat sokszor férfiak által dominált csoportokon végzik, így kevés adat van arról, hogyan reagálnak a nők a fertőzésekre. Annyi mindenesetre már kiderült, hogy másként működik az immunrendszerük, mint a férfiaké, erősebb immunválaszt váltanak ki belőlük a kórokozók.
Az év első felében a kutatók azt is vizsgálták, hogy vajon a menopauzában levő nők, akiknek a szervezetében jóval kevesebb az ösztrogén, hajlamosabbak-e pozitív Covid-tesztet produkálni. Egy 500 000 nő adatait vizsgáló kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a 40-60 éves, már nem menstruáló nők körében nagyobb a kockázata a Covid-fertőzésnek, mint a fiatalabbaknál. A tanulmány ellenőrzése azonban még várat magára, és azt is fontos megjegyezni, hogy mivel a koronavírus-fertőzés tüneteit vizsgáló kutatás alanyainak adatait tekintették át a kutatók, itt olyan embereket vizsgáltak, akiknek koronavírusos tüneteik voltak, így a vizsgálat sok következtetése még nem tekinthető véglegesnek.
Az ösztrogén védő hatását taglaló feltételezéseknek az is ellentmond, hogy a fogamzásgátlót szedő nők esetében alacsonyabb volt a koronavírus-fertőzés és a szövődmények kockázata, míg a menopauza tünetei kapcsán hormonpótló terápiában részesülő nők esetében magasabb. A következtetéseket azonban megint csak óvatosan kell kezelni, hiszen a hormonpótló terápia típusáról, időtartamáról és egyéb változóiról nem gyűjtöttek még adatokat a kutatók.
Más tudósok inkább a kor, mint a hormonális állapot hatásának tudják be az idősebb nők magasabb kockázatát. Épp ezért leszögezik, hogy az ösztrogén potenciális védőhatásában bízva nem szabad semmilyen eddig szedett gyógyszer, sem a fogamzásgátló, sem a hormonpótló terápia adagján, szedési rendjén változtatni. A hormonokkal kapcsolatos elmélet ugyanis egyelőre csak feltételezés, amely további kutatást igényel.