kulcsár edina
Egy igen érdekes tanulmányba jelent meg a napokban, melyet még korábban, a Michigani Egyetem kutatói végeztek a Yale Food Addiction Scale tesztje alapján.
Ez a felmérés kifejezetten arra volt kihegyezve, hogy mely ételek váltanak ki olyan típusú függőséget, mint a kemény kábítószerek.
Nem meglepő egyébként, hogy a tesztben szereplő ételek jelentős része jócskán tartalmazott zsírt, vagy cukrot, esetleg mindkettőt- írja az Indi100.[1] A lap szerint a felmérésben először 120 tanulót, majd további 384 személyt kértek meg arra, hogy 35 tétel közül választva végezzék el a függősségi teszt kitöltését. Érdekesség, hogy olyan ennivalók kerültek a lista élére, melyek mind, egytől egyig valamilyen formában tartalmaztak sajtot.
Ennek persze van egy tudományos magyarázata is; a sajt kazeint tartalmaz, amely egy az emlősök tejében jelenlévő fehérje, így például a tehéntej 80%-ban is megtalálható és a sajt egyik elengedhetetlen összetevője. A csavar pedig itt jön, ugyanis ezekben a tejtermékekben található fehérjék aktiválják az agy opioid receptorait, amelyek nagy szerepet játszanak a függőség kialakulásában. Hasonlóképpen mint a heroin, vagy a morfium, nyugtató hatással van az agyunkra.
Tehát, ha feszt rángatod a hűtő ajtaját egy kis sajt után kutatva, vagy a trapistát is füstölttel, vagy edamival eszed, akkor nem kizárt, hogy te is sajtfüggőségben szenvedsz. Pánikra azonban semmi ok! Elvonóra, vagy elterelésre sem kell menned, csupán csak egy kis mértékletességre lesz szükséged.
Ezért együnk minden nap sajtot
A sajtok egészségre gyakorolt hatásairól kettős kép él a köztudatban, sokan a zsír- és koleszterintartalmuk miatt nem tartják egészségesnek. Egy közelmúltban végzett kutatás azonban megállapította, hogy a rendszeres sajtfogyasztás olyan komoly betegségek megelőzésében is segíthet, mint a stroke, vagy a szívinfarktus. A kutatókat az úgynevezett „francia paradoxont” szerették volna tudományos alapon megmagyarázni. Ennek lényege, hogy bár a hagyományos francia étrend az átlagosnál jóval több koleszterint és telített zsírokat tartalmaz, ami a szívproblémák egyik fő kiváltó oka, ezek a betegségek éppen hogy kevésbé érintik a franciákat. A kínai Soochow Egyetem kutatói azonban megállapították, hogy a sajtok többsége a szervezetben lévő „jó” koleszterin szintjét emeli csak, a „rossz” koleszterin szintet csökkenti.