kulcsár edina
Vannak olyan éjszakák, amikor álmatlanul forgolódsz, és egyszerûen nem tudsz elaludni, vagy az éjszaka közepén egyszer csak felébredsz. Egyszer-egyszer ez még akár természetes is lehet, ám ha rendszeresen elõfordul, az egészségedet veszélyezteti. Megmutatjuk, mit tehetsz ellene.
Ha 20-30 perc alatt sem tudsz elaludni, kelj fel, menj át a lakás egy másik részére, és keress valamilyen pihentető tevékenységet, például olvass, takaríts, vagy hallgass valamilyen pihentető zenét. A számítógépet és a telefont viszont ne kapcsold be, mivel a képernyő kék fénye beleavatkozik az álmosságot okoz melatonin termelésébe, így még jobban felébredsz tőle.
Az álmatlanság tulajdonképpen tanult viselkedés – épp ezért legjobb, ha az ágyról semmi más nem jut eszedbe, mint az alvás és a szex, és az agyadat is erre trenírozod.
A kiviben álmosságot okozó melatonin van, így segíti az alvást. Egy vizsgálatban azok, akik 4 hétig lefekvés előtt egy órával megettek egy kivit, sokkal jobban aludtak, mint akik a megszokott ételeiket fogyasztották.
Egy idei kutatás szerint napi kétszer egy csésze meggylé két hét alatt akár 84 perccel is növelheti az átlagos alvásidőt.
Lefekvés előtt 20-30 perccel már kerüld az agyadat erőteljesen foglalkoztató, illetve stresszes tevékenységeket, és próbálkozz meg néhány légzőgyakorlattal, vagy relaxációs, illetve meditációs technikával.
A kajakóma létező jelenség, ám ha közvetlenül lefekvés előtt laksz jól, attól inkább ébren maradsz, mintsem elalszol. Vacsorázz lefekvés előtt 3-4 órával, hogy ne legyen túl sok étel a gyomrodban, amikor aludni próbálsz. Ez különösen akkor fontos, ha refluxszal küzdesz.
A tévé valóságos „serkentőszer”: a fénye, a zaj, sőt néha még az információ is, amit közvetít. Épp ezért érdemes kivinni a hálószobából, hogy az ágy valóban csak az alvás és a szex helye lehessen.