kulcsár edina
Felébredtél, és nem tudsz visszaaludni? Nagyon zavaró, és egy idõ után fárasztó is, hiszen másnap gyûrött leszel. De vajon mi zavarja meg ilyenkor az alvásodat? Megmutatjuk!
Ha köhögésre ébredsz, lehet, hogy a gyomorsav irritálja a torkodat. Ez általában lefekvés után pár órával jelentkezik. Az éjszakai refluxként ismert jelenséget rosszabbá teszi, ha lapos párnán fekszel. Nagyobb eséllyel érintettek benne azok, akik napközben is refluxtól szenvednek. Gyakran gyomorégés és a szájban érzett savanyú íz kíséri.
Figyelj a súlyodra, mivel a túlsúly, különösen a hasi elhízás növeli a reflux kockázatát. Hat órával lefekvés előtt már ne egyél nehezet, és aludj magas párnán.
A teli hólyag mind az 1., mind a 2. típusú cukorbetegség egyik korai jele lehet: a szervezet a vizeleten keresztül akar megszabadulni a felesleges cukortól. De lehet a gyakori vizelés oka a méh jóindulatú daganata is, amely nyomja a hólyagot. A hólyag fertőzése és gyulladása miatt is sokat járhatsz vécére.
Ha a cukorbetegség tüneteit tapasztalod, menj orvoshoz, egy vérvételből kiderülhet a probléma. A méh problémái nőgyógyászati kezelést igényelnek, míg a hólyaggyulladás antibiotikumokkal kezelhető.
Tudtad, hogy létezik éjszakai asztma? Sokan csak arról veszik észre, hogy ebben szenvednek, hogy éjszaka felébreszti őket. A probléma köhögési rohamokat is kiválthat.
A rohamokat kiválthatja a légkondicionálás, a poratkák, vagy a tollpárna is. Válassz antiallergén ágyneműt, és menj orvoshoz, az asztma ugyanis kezelés nélkül veszélyessé is válhat.
Ha éjszaka arra ébredsz, hogy szédülsz, annak a középfül lehet az oka. Amikor fertőzés vagy gyulladás következtében megváltoznak a belső fül nyomásviszonyai, vagy a belső fül széléről mikroszkopikus méretű részecskék válnak le és kerülnek be a folyadékba, a belső fülből zavaros jelzések érkeznek az agyba, ami szédülést okozhat.
Aludj magas párnán, ez stabilizálja a fejedet. Ha szédülve ébredsz, gyújts gyenge fényt az ágy mellett, és ne hunyd be a szemed, ez helyre teszi az agyba érkező zavaros üzeneteket. Fordulj orvoshoz, mert a probléma könnyen kezelhető.
Több oka is lehet, ha az éhség tart ébren. Az éjszakai evésrohamokat gyakran a stressz és a depresszió váltja ki, ilyenkor nem árt szakemberhez fordulni. Arra is figyelj, hogy napközben rendszeresen egyél, ne éhezz. A pajzsmirigy-alulműködés is gyakran hívja fel magára a figyelmet éjszakai éhséggel, mivel a szervezet nem képes fenntartani a vércukorszint állandóságát. De lehet, hogy épp a vércukroddal vannak problémák, ezért tör rád az éhség. Vagy egyszerűen csak valamilyen egyszerű szénhidrátot, cukros ételt ettél vacsorára, amelyiktől alaposan felugrott a vércukorszinted, majd le is esett, te pedig éhes lettél.
Térj át az egészséges étrendre, ha pedig a tünetek továbbra is fennállnak, fordulj orvoshoz.