tóth gabi
Azt már tudjuk, hogy az üdítõ nem tartalmaz hasznos tápanyagot, viszont rengeteg benne a cukor. De tisztában vagy azzal, hogy valójában hány fronton károsítja a szervezetedet?
Az üdítők cukortartalma még órákkal a fogyasztás után is bevonatot képez a fogzománcon, a fogínyen és a nyelven, így nagyon rontja a fogakat. Ha nem tudsz lemondani ezekről az italokról, idd őket szívószállal, így egyből a szád hátsó részébe kerül a korty, és nem jut a fogaid közelébe a cukros lé.
Az üdítők jó részében jelen levő koffein kiszárítja a testet, mivel természetes vízhajtóként működik. Melegben vagy edzés közben épp ezért különösen nem ajánlott ilyesmit fogyasztani. A legjobb, ha minden palack üdítő mellé egy palack vizet is elfogyasztasz, ha végképp nem tudsz leszokni az édes italokról.
Minden 3500 plusz kalória fél kiló hízást eredményez. Ha napi öt pohár, 100 kalóriás kólát iszol, az napi 500 felesleges kalória, így a fél kiló plusz akár egy hét alatt is összejöhet. És azt is tudjuk, hogy egy kis üveg kólában bizony nem száz kalória van... Hidd el, a vízzel sokkal jobban jársz!
Az amerikai Harvard egyetem egy 2012-es vizsgálata kapcsolatot mutatott ki az üdítőitalok gyakori fogyasztása és a szívbetegségek nagyobb kockázata között. Aki aki naponta 3,5 dl üdítőt fogyaszt, annak 19 százalékkal nagyobb az esélye a szívbetegségekre. Ez nagy valószínűséggel az üdítők édesítésére használt, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup miatt van, amely bizonyítottan növeli a szívbetegségek kockázatát. De az édesítőszerek sem jobbak: egy másik kutatás szerint napi egy diétás kóla 61 százalékkal növeli a szívbetegség és a stroke esélyét.
Egy ausztrál vizsgálat szerint az üdítők túlzott fogyasztása növelheti az asztma, vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kockázatát. Egyes magyarázatok szerint az üdítő tartósítására használt nátrium-benzoát lehet a hibás, mert növeli a szervezetben a nátrium szintjét, és csökkenti a káliumét.
Az üdítők, például a kóla fogyasztását a csontritkulás veszélyével is többször összefüggésbe hozták. Egyrészt azért, mert az üdítő kiszorítja az étrendből az egészségesebb italokat, például a tejet, másfelől pedig azért, mert a benne levő foszforsav veszélyes a csontokra. A koffein sem tesz jót túlzott mennyiségben, mert csökkenti a szervezet képességét arra, hogy az ételekből felvegye a kalciumot.
A kólában lévő foszforsav nemcsak a csontokat, hanem a vesét is károsítja, például vesekövet okozhat. Napi két diétás üdítő fogyasztása pedig bizonyítottan rontja a vese működését.
A szénsav irritálhatja az emésztőrendszert, különösen az irritábilis bélszindrómában szenvedőknek tesz rosszat, akiknek az édesítőszerek is rontanak az állapotán. A puffadásra hajlamosaknak sem jó, mivel elősegíti a gázképződést, így akár hasi görcsöket is kiválthat. A kóla koffeintartalma a gyomorsavtermelést erősíti, rontja a hasmenéses tüneteket, de akár székrekedést is okozhat.