tóth gabi
Több iskolában is körlevél tudatta a szülõkkel, hogy fejtetût és serkét találtak a gyerekek hajában. A védõnõk azt kérik, hogy tetûfertõzéssel érintett osztályokban minden gyerek haját kezeljék le otthon a szülõk.
Két héttel az után, hogy visszatértek a gyerekek a hosszú téli szünetről az iskolába, szinte berobbant a fővárosban a tetűjárvány. Tél vége felé majd minden évben végigsöpör az oktatási intézményeken a fertőzés, idén azonban hamarabb érkezett és talán erőteljesebben. Nagy valószínűséggel nemcsak Budapestre korlátozódik a jelenség.
Épp ezért nagyon fontos, hogy figyeld a gyermeked, mert ha egyik napról a másikra indokolatlanul sokat vakarja a fejét, nem kizárt, hogy ő is tetves lett. A fertőzöttséget sokan szégyellik - nemcsak a gyerek, hanem gyakorta a szülő is. Pedig szégyenkezésre semmi ok, az apró élősködők ugyanis nem a higiénia hiánya miatt vernek tanyát a gyerekek hajas fejbőrén.
A legrosszabb, amit tehetsz, ha titkolod a dolgot, és nem szólsz a védőnőnek vagy a háziorvosnak. Ezzel ugyanis növeled a járvány továbbterjedésének a veszélyét.
A tetű felfedezése nem is olyan egyszerű, hiszen az apró, mindössze 0,5-3 mm-es ízeltlábú szabad szemmel alig látható. Így akár hetekig éldegélhet zavartalanul a fejbőrön. Hajszálakra ültetett petéit, a serkéket ráadásul könnyű összetéveszteni a korpával.
Bármilyen hihetetlen, de a fejtetű nem terjeszt semmiféle betegséget. Együtt élni velük mégsem jó huzamosan, vérszívó életmódjuk miatt irritációt, akár testi gyengeséget is okozhatnak.
1. Tetűirtószert vény nélkül vehetsz a gyógyszertárakban, sajnos nem éppen olcsók a készítmények, ezer forintot minimum kalkulálj!
Olyan készítményt válassz, amihez adnak tetűfésűt. Anélkül ugyanis nem tudod kiirtani a tetveket!
A szerrel alaposan dörzsöld át a fejbőrt. Érdemes az előírt hatóidőnél hosszabban fönt hagyni a hajon. Növeli a hatékonyságot, ha a kezelés idejére nejlonfóliával borítod a hajat, így még töményebben hat az élősködőkre a szer. Többször és nagyon alaposan öblítsd ki a hajból a tetűirtót, majd a szokásos módon samponnal mosd meg. Végül dupla mennyiségű kondicionálóval lágyítsd a tincseket, majd ezt is öblítsd ki.
A tetűirtók egy része szeszes, másik részük olajos. Mindkét fajta hatékony, de másképpen viseli meg a hajat. Kezelés után fokozott hajápolás javasolt. A legmodernebb tetűirtókat samponként lehet használni, de ezek után is érdemes balzsamot alkalmazni.
2. A még vizes hajat többször és nagyon alaposan, tincsenként kell átfésülni a tetűfésűvel. Ehhez a művelethez készíts oda egy fehér tálat, ebbe 2 bögre vizet és 2 evőkanál ecetet tegyél.
Minden egyes tincslehúzás után ebben öblítsd át a tetűfésűt, így pontos képet kapsz a magad számára a fertőzöttség mértékéről. Azt is látni fogod, mennyire volt hatékony a kezelés, ha mozgó tetvek lebegnének a vízben, túl hamar mostad le a szert. Az ecetes vízben a még esetlegesen élő tetvek és a serkék is elpusztulnak.
FONTOS!
Tetűfertőzés esetén, akkor is ha csak egyvalakit érint, minden családtagot kezelni kell!
3. Naponta ellenőrizd, nem jelentek-e meg újabb rovarok a hajtőnél. Ezt leghatékonyabban tetűfésűvel – vagy nagyon sűrű fogú kefével – tudod megtenni. Az irtás során a serkék elpusztulnak ugyan, de ezeket egyenként el kell távolítani a hajszálakról!
4. Az ágyneműt és a lepedőt, illetve a fürdéshez használt törölközőt legalább 60, de inkább 90 fokos vízben mosd ki. Ugyanilyen gondossággal a családtagok által használt összes fésűt és hajkefét is sterilizáld. Legjobb, ha kiforralod őket. Mindenképpen fertőtlenítsd az ágyak környékét is! Az óvintézkedésekkel megelőzöd az újrafertőződést.
A biztonság kedvéért 3 nap múlva ismételd meg a tetűirtós kezelést. Ajánlatos különböző készítményeket váltogatnod. Így a tetvek nem válnak ellenállóvá a méreganyagokkal szemben.
FONTOS!
A tetűfertőzésben érintett gyerek akkor is szégyelli magát, ha elmagyarázzuk neki, hogy ez nem az ő hibája, nem tehet róla. Önmagától nem fogja jelezni az iskolában a történteket. Sőt, arra fog kérni, hogy te se tedd ezt meg, nehogy megtudják a többiek, hiszen jó eséllyel fogják gúnyolni az osztálytársai.
Felelős szülőként azonban diszkréten értesítsd az osztályfőnököt, esetleg a szülőtársakat!
Csak így akadályozhatod meg gyerekközösségben a hosszan elhúzódó tetűjárványt!
Magyarországon törvény írja elő, hogy minden gyermeknek joga van az oktatásban való részvételhez. Nem kizáró ok a fejtetvesség sem. Ez sajnos azt jelenti, hogy azok a gyerekek is bejárhatnak az iskolába, akiket nem kezelnek otthon tetűirtóval - így viszont folyamatosan visszafertőzik a társaikat. Információink szerint olyan is előfordult már egy iskolában, hogy a szülők fellázadtak a tetűirtással nem foglalkozó szülők ellen, és petícióban tiltakoztak az intézmény vezetőségénél a faramuci jogi helyzet miatt.