kulcsár edina
Nem mindegy, hányadiknak születtél a családban. A születési sorrend befolyásolja a személyiségedet, a problémamegoldó képességedet, de még az egészségedre is hatással lehet.
Ma már bizonyított tény, hogy a születési sorrend befolyásolja a személyiségünket. Hiszen az első gyermek a családban mindig kiemelt helyet foglal el. A többiek már tapasztaltabb szülői nevelésben részesülnek.
A kutatások szerint az első gyermek a családban mindig okosabb és könnyebben találja meg hivatását, mint a testvérei. Ezzel szemben konzervatívabb is, mint a később született testvérei. A középső szülött sokáig megőrzi fiatalosságát, a diplomáciai készsége kiváló. Míg a legkisebbek inkább művészlelkek, akiket emellett még hatalmas humorérzékkel is megáldottak.
A születési sorrend azonban az egészségre is hatással van.
Néhány évvel ezelőtt japán kutatók több ezer 7 és 15 év közötti elsőszülött gyereket vizsgáltak. Kiderült, hogy náluk sokkal gyakrabban fordul elő az étel- és a porallergia, mint kisebb testvéreiknél. Ennek oka pedig pontosan a születési sorrendben keresendő.
Hiszen az elsőszülöttet a szülők a széltől is óvják! Sokszor túlzott mértékben sterilizálják közvetlen környezetüket, így immunrendszerük nem képes megfelelő ütemben fejlődni.
A túl sok védelem végső soron gyengíti az immunrendszert.
Nemcsak az allergia gyakoribb az elsőszülött gyerekeknél. Új-zélandi kutatók szerint ezek a gyerekek hajlamosabbak a magas vérnyomásra és a cukorbetegségre is.
Ennek oka azonban már nem a szülői magatartás, hanem a szülés után az anya testében végbemenő változások. Az első terhesség után a női méhben olyan történések zajlanak, melyek hatással lehetnek a későbbi magzatok anyagcseréjére.
Lehet, hogy betegesebbek, de az is biztos, hogy okosabbak is az elsőszülöttek. Az intelligenciahányadosuk magasabb, mint a kisebb testvéreiké.
A magasabb intelligenciahányadosnak a testvér születése az oka. Hiszen a nagy testvér szellemi kihívás elé kerül, mikor megszületik az új baba. Õ is beszáll a gondozásába. Ezen kívül pedig saját lelkén belül is rendet kell tennie, hiszen megváltozik a „családi rangsor”.
A másodszülöttet viszont könnyen sokként érheti a harmadik érkezése. Na persze kisgyerekként fogalma sincs arról az adatról, mely szerint a középső gyerekeknek sokkal egészségesebbek a fogaik és a fogínyük. Mivel a második gyermeket a szülők már nem óvják annyira, ezért az immunrendszere is optimálisabban fejlődik, sokkal ellenállóbb, mint amilyen nővérük vagy bátyjuk volt hasonló életkorban.
A kistestvér persze elkaphatja a nagyobb gyerektől a betegségeket, ám ezek nem károsítani, hanem éppenséggel védeni fogják őt.
Egy izraeli felmérés szerint a középső gyerekek mindig a legboldogabbak a családban. Felnőttként nekik lesz tökéletes párkapcsolatuk és életre szóló társat is találnak maguknak.
Ez pedig a kalandvágyukból és nyitottabb szexuális viselkedésükből ered. Az is igaz azonban, ha megtalálták az igazit, akkor ezek a gyerekek a leghűségesebbek.
A legkisebb gyerekről úgy tartják, ő a legkedvesebb mind közül. Persze a szülő nem tesz különbséget, de az elsőszülött csak addig marad első, míg nem érkezik kistestvére. A harmadik gyermek pedig általában jó pár évvel a második gyerek megszületése után érkezik. Õ lesz újra az első és a kicsi a családban.
Emiatt a harmadik vagy sokadik gyermek felnőttként könnyebben válik a szenvedélyek rabjává. Esetében gyakrabban alakul ki a tüdőrák, mint a család többi tagjában, pont azért, mert ezek a gyerekek korábban kezdenek el dohányozni. De pubertáskoruk is több hónappal előbb kezdődik, mint a testvéreiknél, így a szexualitást is gyorsan megismerik.