kulcsár edina
Ha éjszaka gyakran megszomjazol, biztos mindig készítesz az ágyad mellé egy kis vizet. Észrevetted már, hogy reggelre megváltozik az íze? Vajon miért? De szabad-e meginni ezt az állott vizet?
Előfordult már, hogy reggel megkóstoltad a vizet, amelyet az előző este készítettél oda az éjjeliszekrényre? Ugye, furcsának találtad az ízét?
Ennek egyszerűen az lehet az oka, hogy az este kikészített pohár víz érintkezésbe lép a levegővel és felveszi a levegő szén-dioxid tartalmának egy részét. Ebből a reakcióból szénsav képződik, majd ez a szénsav bikarbonáttá vagy karbonáttá alakul. Ez a vegyület pedig csökkenti a víz PH-értékét, és az ízét is módosítja.
Az előző este kikészített vizet egyébként egyáltalán nem veszélyes meginni, de azért túl sokáig ne hagyd állni. Ha napokig vagy hetekig a pohárban hagyod,
algák szaporodhatnak el benne, sőt, akár a szúnyogok is belerakhatják a petéiket.
A legjobb, ha egyszerűen kiöntöd az állott vizet, és újat engedsz magadnak.
Az ásványvíz jó eséllyel nem romlik meg a lezárt palackban, ám még bontatlanul sem tanácsos a napon felejteni! A műanyag palackból ugyanis ártalmas biszfenol-A (BPA) nevű vegyület oldódhat ki, mely - legalábbis, ha túl sokat viszel be belőle a szervezetedbe -, többek közt a hormonrendszer egyensúlyát is felboríthatja.