tóth gabi
Egyre nő a világháborús készülődés, Macron pedig nem nyugszik, rakja a tüzet.
Egyre távolabb kerül az ukrajnai háború befejezése, a nyugati politikusok többsége a háború folytatása mellett van, miközben nyílt titok, hogy ezt a háborút a fronton nem lehet megnyerni. Az uniós politikusok közül Emmanuel Macron volt az, aki 2022. február 7-én hivatalos látogatáson Moszkvában tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, majd február 22-én az oroszok megindították a háborút. Mára pedig a nyílt konfrontáció szakaszába lépett a Nyugat és Oroszország szembenállása, az oroszok atomfegyvereikkel kezdtek gyakorlatot.
Vlagyimir Putyin orosz elnök Emmanuel Macron francia elnök „vörös vonalak átlépésével” kapcsolatos kijelentése, valamint az után, hogy David Cameron brit külügyminiszter a mélységi orosz területek elleni ukrán támadásokat jogszerűnek minősítette, utasítást adott egy átfogó, taktikai atomfegyverekkel történő hadgyakorlatra.
Az utóbbi időszak fejleményei azt mutatják, hogy a Nyugat elszánta magát a háború folytatása mellett: Joe Biden elnök 60 milliárd dolláros támogatást hagyott jóvá Ukrajnának. David Cameron 3 milliárd dolláros fegyverszállításra tett ígéretet, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pedig öt év alatt 100 milliárd dollár támogatást vár el Ukrajna számára.
Oroszország hétfőn bejelentette, hogy hadgyakorlatot tart, amely magában foglalja a taktikai nukleáris fegyverek bevetésének gyakorlatát is, miután a védelmi minisztérium szerint provokatív fenyegetések történtek nyugati politikusok részéről – írta a Reuters.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a gyakorlatot Vlagyimir Putyin elnök rendelte el, és azzal tesztelik a nem stratégiai nukleáris erők felkészültségét a harci feladatok végrehajtására. A hadgyakorlatok a nem stratégiai nukleáris fegyverek bevetésének előkészítését és bevetését is magukban foglalják. A hadgyakorlat célja Oroszország területi integritásának és szuverenitásának biztosítása. A közlemény nem nevezte meg a nyugati tisztségviselőket, de Oroszország többször hangoztatta, hogy Emmanuel Macron francia csapatok esetleges Ukrajnába küldéséről szóló, beavatkozással kapcsolatos megjegyzései rendkívül veszélyesek.
A taktikai atomfegyverekkel történő gyakorlatozás hétfői orosz bejelentését megelőzően Emmanuel Macron arról beszélt, hogy a gyengeség jele lenne, ha korlátozná magát néhány vörös vonal felállításával Ukrajna támogatásával kapcsolatban. Úgy vélte, hogy Ukrajnában egész Európa biztonsága forog kockán, mert ha Oroszország győz, „a következő másodpercben nem lesz biztonság sem Romániában, sem Lengyelországban, sem Litvániában, sem Franciaországban”.
A RIA Novosti orosz hírügynökség ezt követően azt közölte, hogy Vlagyimir Putyin egy interjúban kijelentette: Oroszországnak nem lesz vörös vonala az ilyen megközelítésű államokkal szemben.
A friss fejleményekkel kapcsolatban Grigorij Mashkov orosz nagykövet a RIA állami hírügynökségnek azt mondta:
„Most a nyílt konfrontáció szakaszában vagyunk, ami, remélem, nem fog közvetlen fegyveres konfliktushoz vezetni.”
Ennek megfelelően Mashkov szerint „további lépéseket kell tenni az ország védelmi képességének megerősítésére, beleértve a rakétaarzenál kiépítését is, hogy eltántorítsák a potenciális ellenséget attól, hogy próbára tegye Oroszország erejét”.
Miközben a háborús pszichózis megállíthatatlanul terjed, akadnak józanabb hangok is. Guido Crosetto olasz védelmi miniszter érthetetlennek nevezte Emmanuel Macron szavainak célját és hasznát, mivel "kijelentései ténylegesen növelik a feszültséget". Az olasz védelmi tárca vezetője hangsúlyozta, a feszültség növelése helyett a diplomácia párbeszéd minden lehetséges útját kell keresni. Úgy vélte: "Az Ukrajnában feltételezett beavatkozás bővítené az erőszakhullámot, aminek mindenekelőtt az ukránok látnák kárát." Guido Crosetto szerint a diplomácia terén határozottabb cselekvésre van szükség: "Nem szabad semmit kipróbálás nélkül hagyni a tűzszünet érdekében:
egyetlen bombázás nélküli nap is eredménynek számít, hogy azután kettő, három vagy négy nap legyen belőle
– mondta.
Nekünk ki kell tartanunk a békepárti álláspontunk mellett, és ez csak a magyar emberek támogatásával lehetséges – mondta a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videóban. Menczer Tamás arról beszélt, hogy miért háborúpártiak a vezetők, vagy a vezetők jelentős része.
„Ugye mondhatnánk azt, talán ahogy a faluban is mondták, hogy ezeknek elment a józan eszük. És egyébként ne zárjuk ki, hogy egyes embereknél ez valóban meg is történt. De a többségnél nem ez a helyzet”– fogalmazott. Egészen hideg politikai és/vagy gazdasági számítás vezeti őket akkor, amikor a háború folytatását akarják. Vannak, akik úgy gondolják, hogy politikai érdekük fűződik ehhez, és vannak olyanok, spekulánsok, különböző NGO-k vagy pénzügyi körök, amelyek pedig gazdasági érdek miatt akarják a háború folytatását – vélekedett a politikus.