Mi a teendő, miután elvonult az árvíz? Íme a lista!
Miután megküzdöttünk a vízzel, egy másik veszéllyel szemben is fel kell vennünk a harcot! Az árvíz levonulása után már a szemmel nem látható dolgok ellen kell küzdeni, méghozzá fertőtlenítéssel.
Nagyon fontos, hogy azokon a területeken, ahol nemrég még árvíz volt, felvegyük a harcot a különböző kórokozók ellen. Ezt a leghatékonyabban fertőtlenítéssel tudjuk megtenni. Mutatjuk, mit és mivel lehet a leghatékonyabban megtisztítani!
Sok munka vár még a Duna mentén élőkre
Az árvíz elvonulása után rengeteg munka vár még az érintett terület lakóira: az elöntött házakat, lakásokat és minden egyes tárgyat, használati eszközt fertőtleníteni kell! Mindezt pedig erősen ajánlott gumicsizmában, védőruhában vagy kötényben és gumikesztyűben, maszkban, védőszemüvegben elvégezni.
Ezek a főbb teendők árvíz után
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatása szerint a következő teendőket érdemes elvégezni az ár elvonulása után:
rendszeres kézfertőtlenítés,
textíliák fertőtlenítése, fertőtlenítő mosás,
fertőtlenítő mosogatás,
az összes helyiség alaposan kiszellőztetése kiszárítása,
helyiségek fertőtlenítése,
talajfertőtlenítés,
kútfertőtlenítés.
Ezen kívül, ha vannak elhullott állatok, egerek vagy egyéb kártevők, azokat dupla zacskóba kell csomagolni, és ha erre lehetőség van, akkor a veszélyes hulladék tárolására kijelölt szemetesbe dobni. Elásni egyáltalán nem javasolt az elhullott állatokat!
Mire figyeljünk és mit mivel fertőtlenítsünk?
A kéz fertőtlenítéséhez bármely, a kereskedelmi forgalomban kapható kézfertőtlenítő szer alkalmazható.
A fertőtleníteni szükséges textíliákat kb. egy óra időtartamra kell beáztatni 2 százalékos hypós oldatba, ami 5 liter vízhez 1 deciliter hypót adagolva készíthető el. A beáztatás után a ruhák, szövetanyagok mosószerrel a szokásos módon moshatók.
A beáztatáshoz szükséges oldat Flóraszeptből is előállítható, 1 evőkanál Flóraszept mosóport adagolva 1 liter vízhez 1 százalékos oldat készíthető. A beáztatáshoz ilyenkor fél óra szükséges.
A nem mosható szövetanyagokat, ruhákat (pl. bútorkárpit, szőnyeg) 1 százalékos Flóraszept oldattal kell átkefélni és hagyni megszáradni.
Mosógépben történő mosás esetén elsősorban a 90-95 Celsius fokos mosási programokat ajánlatos választani.
A szennyezett evőeszközöket, étkészleteket, edényeket, poharakat első lépésben hagyományos módon kell elmosogatni, ezt követően fertőtleníteni. Ehhez 1 százalékos hypós oldatban (0,5 deciliter 5 liter vízhez) kell az edényeket 10 percig áztatni, majd folyó melegvízzel alaposan leöblíteni.
A házak, lakások, nyaralók fertőtlenítésekor 2 százalékos hypo oldatra van szükség. Fontos, hogy a fertőtlenítő oldatokat legalább 10 percig hagyjuk hatni és csak ezt követően mossuk le tiszta vízzel a felületet.
A talaj fertőtlenítése csak a szennyvízzel elöntött, kisebb elszigetelt területeken (pl. lakóház udvara, stb.) indokolt. A fertőtlenítendő felületet klórmésszel kell egyenletesen beszórni, majd vízzel belocsolni.
Az ásott kutakat a következőképp érdemes fertőtleníteni: a kútban lévő vízmennyiség minden köbméterére 100 ml Na-hipoklorit 90, vagy 200 ml hypo oldatot kell alkalmazni. A megfelelően kiszámolt fertőtlenítőszert egy vödör vízben alaposan el kell keverni, majd a kút belső falán körben végigfolyatni. A fertőtlenítőszerrel kezelt kútvizet 24 óráig szükséges állni hagyni, azután pedig kiszivattyúzni.
A fúrt kutakat így érdemes fertőtleníteni: 300 ml Na-hipoklorit 90-et, vagy 600 ml Hypo-oldatot szükséges az ún. anyacsőbe önteni, majd néhány percig a szivattyút járatni kell.
A Nébih a következőt tanácsolja az árvízzel érintett területeken élőknek
Az elöntött házak konyhaterei, raktárai – a többi helyiséghez hasonlóan – az ár levonulása után csak alapos takarítás és fertőtlenítés után vehetők újra használatba élelmiszertárolás, ételkészítés helyszínéül.
Az ételkészítéshez használt edényeket, eszközöket, élelmiszerrel érintkező felületeket alaposan le kell fertőtleníteni.
Azokat az eszközöket, amik biztonságosan nem fertőtleníthetők vagy nem főzhetők ki, ki kell dobni.
Az eredeti, sértetlen, vízzáró csomagolású élelmiszerek (pl. konzerv, fémdoboz, üveg, műanyag palack stb.) külső felszínük lemosása, fertőtlenítése, öblítése és szárítása után felbonthatók, fogyaszthatók.
Az árvíz által érintett kartondobozos, papír-csomagolású, celofánnal, fóliával fedett élelmiszerek, házilag készített befőttek nem biztonságosak, nem használhatók fel.
Az elárasztott kertben beérő zöldségek, gyümölcsök szennyezettek lehetnek, különösen a zöldségek, bogyós gyümölcsök veszélyeztetettek.