tóth gabi
Hiába kapott teljes körű kegyelmet az édesapjától, Hunter Biden botrányai nem csitulnak.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök botrányhős fia a saját székletével festett képekkel akarta kifizetni a 300 ezer dolláros (116 millió forint) lakbértartozását - állítja Shaun Maguire milliárdos vállalkozó, a Sequoia Capital nevű kockázatitőke-alap tulajdonosa, Hunter Biden egykori főbérlője.
Maguire azt követően állt elő a történetével, hogy Biden teljes körű kegyelemet adott az adócsalásért és illegális fegyvertartásért elítélt fiának. A milliárdos vállalkozó elmondása szerint Hunter Biden 2019 és 2020 között az egyik Los Angeles-i ingatlanában lakott, és nagyjából 300 ezer dolláros lakbértartozást halmozott fel, mielőtt elhagyta a lakást. Ezt az összeget a mai napig nem fizette ki, annak idején viszont hátrahagyott egy jegyzetfüzetet, ami tele van a székletével készült rajzokkal és festményekkel. Hunter akkor azt mondta, hogy a füzettel rendezi a számlát, szerinte ugyanis annak tartalma legalább annyit ér, amekkora tartozást felhalmozott.
- írta közösségi oldalán Maguire, hozzátéve, hogy "Hunter viselkedése és ajánlata a Biden család abszolút tiszteletlenséget tükrözi". A főbérlő ironikusan hozzátette, hogy Hunter különleges műalkotásai természetesen nem fedezik a tartozását, és a bérleti díjra továbbra is igényt tart.
Miután Hunter legújabb botrányának híre ment, az ügyvédei felkeresték és perrel fenyegették meg Maguire-t, aki ezen felbuzdulva nyilvánosságra hozta az elnök fiának egyik széklettel készült "műalkotását".
- fogalmazott a főbérlő, hozzátéve, hogy az állításait dokumentumokkal is igazolni tudja.
Az eset kapcsán fontos elmondani, hogy Hunter Biden az elmúlt években amatőr festőművészként próbált új életet kezdeni. Bár művei egyes galériák szerint jelentős bevételt termeltek – állítólag 1,5 millió dollárt keresett tíz eladott festménnyel –, a művészi elismertsége megkérdőjelezhető. Kritikusok szerint inkább apja politikai befolyása motiválta a vásárlókat.
Hunter egyébként nem először kerül a média kereszttüzébe a botrányos életmódja miatt. Korábbi ügyei között szerepelnek drogfüggőség, adóelkerülés, valamint fegyvervásárlással kapcsolatos törvénysértések. Az édesapja által adott elnöki kegyelem semmissé tette ezeket a vádakat, valamint a Burisma ukrán gázipari vállalattal kapcsolatos esetleges szabálytalanságokat is.
Joe Biden elnöki döntése komoly politikai vihart kavart az Egyesült Államokban. A kritikusok szerint egyértelműen "elnöki hatalommal való visszaélés" történt.
Mint ismert elnöki kegyelemben részesítette Joe Biden amerikai elnök a fiát, Huntert, akit két büntetőügyben talált bűnösnek a bíróság korábban – jelentette be az elnök a Fehér Ház közleményében vasárnap este, mielőtt hivatalos látogatásra Angolába utazott.
Közlése szerint Joe Biden vasárnap írta alá a kegyelmi rendeletet. Az elnök szerint tartotta magát a hivatalba lépésekor tett ígéretéhez, miszerint nem fog beavatkozni a szövetségi igazságszolgáltatás döntési folyamatába annak ellenére, hogy a fia elleni büntetőeljárást szelektívnek és méltánytalannak tartotta.
A vasárnap meghozott döntését a kegyelemről
Joe Biden a fia elleni másik büntetőüggyel kapcsolatban úgy vélte, hogy az adófizetés súlyos függőség miatti elmulasztásának általában nincsenek büntetőjogi következményei, ha az elmaradást az érintett utólag pótolja. „Világos, hogy Huntert eltérően kezelték” – fogalmazott Joe Biden.
Hunter Bident Delaware államban az esküdtszék a bírósági tárgyalást követően júliusban találta bűnösnek tiltott fegyverbirtoklás és hivatalos szövetségi nyomtatványon tett hamis nyilatkozat miatt. Az 54 éves üzletember 2018 őszén, súlyos kábítószer-függősége idején lőfegyvert vásárolt. Az amerikai törvények szerint függőséggel érintett személy nem birtokolhat legálisan fegyvert, a vásárláskor büntetőjogi felelősség tudatában kell nyilatkozatot tenni a kizáró tényezőkről.
Az ügyben bíró a büntetési tétel kihirdetését eredetileg november 13-ra tűzte ki, majd decemberre halasztotta.
Hunter Biden ősszel Kaliforniában mintegy 1,4 millió dollár adó megfizetésének elmulasztása miatt állt bíróság elé. A büntetőtárgyalásra ugyanakkor nem került sor, mert az elnök fia váratlanul vádalku keretében elismerte bűnösségét.
Joe Biden a november 5-i választás előtt – még elnökjelöltként, majd visszalépését követően is – többször kijelentette, hogy nincs szándékában fiát kegyelemben részesíteni.
Donald Trump leendő elnök, szintén a választási kampány időszakában, azt mondta, hogy amennyiben elnökké választják, hajlandó lenne megfontolni a kegyelmet elődje fiának ügyében, mert az eljárást károsnak tartja az ország szempontjából.
Hunter Biden elnöki kegyelemben való részesítése mindenképpen arcvesztés Joe Bidennek is és a demokratáknak is, hiszen korábban maga Hunter Biden és a hivatalban lévő elnök is hangsúlyozta, hogy a köztörvényes bűncselekményekkel vádolt ügyvéd viselni fogja tettei következményét – nyilatkozta a hirado.hu-nak Fekete Rajmund történész, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója, akit az elnöki kegyelem körülményeivel kapcsolatban kérdeztek.
Már 2020-ban, az amerikai választások évében, attól volt hangos a nemzetközi sajtó, hogy Hunter Biden laptopján etikai szempontból kifogásolható levelezéseket, drogos, szexvideókat és fényképeket találtak. A Hunter Biden körüli különböző botrányoknak egy része az apja, Joe Biden 2021-es beiktatása előtti időszakig is visszanyúlnak, az elnök fia körüli zavaros ügyek azt követően kerültek napvilágra, hogy 2020-ban egy Delaware állambeli autószervizben hagyta a laptopját, rajta bizalmas és Joe Bidenre nézve is terhelő adatokkal, valamint kicsapongó életvitelét bizonyító fájlokkal.
Az elnök fia 2014-ben (amikor Joe Biden még Barack Obama alelnöke volt) csatlakozott az ukrán Burisma Holding energetikai vállalat igazgatótanácsához, melynek képviseletében vitatható lobbitevékenységet végzett. A Mandiner emlékeztet,
Ezzel kapcsolatban a The New York Times majdnem egy hónappal Joe Biden elnökjelöltségtől való visszalépését követően hozott nyilvánosságra olyan iratokat, amelyek szerint Hunter a külügyminisztérium segítségét kérte a Burisma számára egy olaszországi energetikai befektetéssel kapcsolatban. A botrányok viszont később sem csendesedtek a jelenlegi elnök fia körül, hiszen 2023 szeptemberében illegális fegyvertartás, decemberben pedig adócsalás gyanúja miatt kezdeményeztek ellene büntetőeljárást. Idén mindkét üggyel kapcsolatban ítélet született.
Júniusban három vádpontban – illegális fegyvervásárlás bűntettében, illetéktelen lőfegyvertartás kapcsán és hivatalos szövetségi nyomtatványon tett hamis nyilatkozat ügyében – is bűnösnek találta a Delaware állambeli törvényszék. Idén szeptemberben pedig az adócsalással kapcsolatos ügyekkel kapcsolatban Hunter bűnösnek vallotta magát a Los Angeles-i szövetségi törvényszéken. A vád szerint 2016 és 2019 között 1,4 millió dollár adót nem fizetett be, a 2018-as tárgyévre vonatkozó összeg kifizetésének elkerülése érdekében hamis igazolást nyújtott be.
A 2024-es elnökválasztás közeledtével úgy tűnt, a Donald Trump elleni lejáratások, politikai motivációjú boszorkányüldözések és a Hunter Biden körüli büntetőeljárások jelentős mértékben tematizálják majd a kampányt. 2024 szeptemberében Hunter Biden az ellene indult adócsalási vádeljárás minden pontjában bűnösnek vallotta magát, ám az ezt megelőző hónapokban már találkozhattunk olyan híresztelésekkel, hogy Biden végül meg fogja menteni fiát.
Hunter Biden elnöki kegyelemben való részesítése mindenképpen arcvesztés Joe Bidennek is és a demokratáknak is, hiszen korábban maga Hunter Biden és a hivatalban lévő elnök is hangsúlyozta, hogy a köztörvényes bűncselekményekkel vádolt ügyvéd viselni fogja tettei következményét – nyilatkozta a hirado.hu-nak Fekete Rajmund történész, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója, akit az elnöki kegyelem körülményeivel kapcsolatban kérdeztünk. Emlékeztetett,
A szakértő szerint ugyanakkor sokan számítottak Bidentől hasonló lépésre, amely nem tekinthető előzmény nélkülinek az amerikai politikában.