kulcsár edina
A csapadékos időjárást követő szárazabb idő kedvezett az erdőkben szabadon gyűjthető finomságok elszaporodásának. Gombagyűjtés közben azonban nem árt néhány dologra odafigyelni!
Azt a legtöbben tudják, hogy nem minden gomba ehető, sőt, némelyikből kis mennyiség is kórházba juttathat egy egész családot. Azt viszont kevesen, hogy hol és hogyan gyűjthető ingyen gomba és mihez kell kezdeni a nálunk lévő zsákmánnyal. Ezekben segítünk most!
Gombát bárki bárhol gyűjthet Magyarországon, kivéve ha azt a terület tulajdonosa megtiltja. Ezen kívül elzárt területen, bejárást tiltó táblák esetén sem szedhető gomba, vagy csak külön engedéllyel. A védett, természeti oltalom alatt álló gombákat pedig mindenhol tilos gyűjteni. Fontos szabály még, hogy csak olyan gombát gyűjtsünk, amit biztosan ismerünk! Ha pedig ismeretlen gombát látunk, inkább ne szedjük le.
Mivel a halálos mérgezések szinte kivétel nélkül a gyilkos galócához kötődnek (fehér lemezű, galléros, bocskoros gomba), ezért az is fontos, hogy minimum ezt az egy gombát felismerd és ne téveszd össze semmivel! A legbiztosabb módja a gombamérgezés elkerülésének pedig továbbra is az, ha gombászás után bevizsgáltatod a zsákmányt egy szakemberrel!
A Fortissima Fungus gombaismereti platform segíthet a gombászoknak a legközelebbi szakellenőr megtalálásában. Ehhez az általuk készítettünk interaktív, térképes gombaszakellenőr keresőt érdemes használnod, aminek az alapját a Pest megyei Kormányhivatal táblázata biztosította. Emellett az engedéllyel rendelkező gombavizsgálók országos listája megtalálható a netgombasz.hu oldalon , de van szakértői lista a kormányhivatal weboldalán is, emellett jó, ha tudod, hogy a legtöbb piacon kötelező gombaszakértőt alkalmazni! Épp ezért a legegyszerűbb, ha a legközelebbi piacra viszed el bevizsgáltatni a leszedett gombákat.
Fejenként két kilogramm gomba az a mennyiség, amit
A Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal (Nébih) azt tanácsolja, a már ismert, bevizsgálásra szánt gombákat kosárba, szellős dobozba, papírzacskóba, fajonként elkülönítve gyűjtsük és szállítsuk. Ne tároljuk őket sokáig, mert a friss gomba gyorsan romlik. A bevizsgáltatásukat követően, lehetőleg 24 órán belül együk meg őket.
Ezek a leggyakoribb, gombával kapcsolatos tévhitek