tóth gabi
Íme pár tipp, ami nagyon jól jöhet a kerttulajdonosoknak!
Sokan hajlamosak megfeledkezni a gyep gondozásáról, pedig az ősz folyamán is szüksége van a törődésre. Ha megfelelően ápoljuk, a gyep felkészülten vág neki a télnek, és tavasszal ismét zöldellő pázsit fogad minket.
Sokan úgy gondolják, hogy a fűnyírás kizárólag tavaszi-nyári feladat, pedig ősszel is nagyon fontos. Egészen addig folytassuk, amíg a fű növekedik, ami az időjárástól függően akár az ősz közepéig is eltarthat. A vágási magasságot állítsuk lejjebb, körülbelül 4-6 centiméterre, mivel ha a fűszálakat túl hosszúra hagyjuk, azok télen könnyebben berothadhatnak, ami növeli a betegségek kialakulását.
Nyáron előfordulhat, hogy a levágott füvet a gyepen hagyjuk nyírás után, de ősszel ezt ne tegyük, mert az esőzések hatására rothadni kezd, ami filcesedést, levegőtlenséget okozhat, és hozzájárulhat a gombásodáshoz. Ugyanígy az őszi metszés során eltávolított ágakat, vesszőket se hagyjuk a gyepen.
A hűvösebb idő beköszöntével a pázsit vízigénye is csökken, így elegendő hetente 3-4 milliméternyi csapadéknak megfelelő vizet biztosítani. Ennek legjobb módja az esőztető öntözés, vagyis felülről permetezve, spriccelve juttassuk ki a vizet. Az öntözésre a lágy esővíz az ideális, de ha nincs más, a vezetékes víz is megteszi, ám ha ez túlságosan kemény, lágyítani szükséges.
Szeptemberben még van idő a gyomok eltávolítására. Kézzel húzzuk ki őket, de ha nagyon sok a gaz, akkor használjunk gyomirtó szereket. A permetezést szélcsendes időben végezzük el, és úgy ütemezzük, hogy a következő 24 órában ne essen eső, mivel a közvetlenül utána érkező csapadék gyengítheti a szer hatékonyságát.
Ha a gyepen ritkább vagy kopár területek vannak, érdemes ezeket még szeptember végéig újravetni. Fűnyírás után lazítsuk fel a talaj felső 4-5 centiméterét, majd szórjuk be bőségesen fűmaggal az előkészített talajt. Naponta legalább egyszer alaposan öntözzük meg, és egészen addig folytassuk a locsolást, amíg a fű eléri a 4- 5 cm magasságot. Ezen a területen legalább négy hétig ne nyírjuk a füvet, hogy a friss hajtások megerősödhessenek.
Ha füvesítés helyett mulcsozni szeretnénk, az ősz ideális időszak erre. Ha tartós, gyommentes terepet szeretnénk, mulcsozás előtt terítsünk le egy réteg geotextilt. Rögzítsük a széleinél, például műanyag tüskékkel. Ha a növény a textília közepén van, akkor körülbelül a virág közepe fölött vágjunk egy nagy X-et, vagy kisebb rombusz-, négyzetformát a fóliába, majd ezen a nyíláson bújtassuk ki a növényt.
A nyári hónapokban a talaj gyakran összetömörödik, ami miatt nem jut elég levegő a gyökerekhez, és a víz sem képes megfelelően felszívódni. Ha észrevesszük, hogy a föld kemény és tömör, érdemes kerti villával vagy talajlazítóval fellazítani. Ezzel javíthatjuk a víz és a tápanyagok eljutását a gyökerekhez.
Évente egyszer-kétszer ajánlott gyepszellőztetést végezni, így ha tavasszal elmaradt, a szeptember tökéletes időszak erre. Végezzük el akkor is, ha a gyep túl sűrű, hajlamos a gombásodásra vagy mohásodásra. Fontos, hogy száraz, csapadékmentes napon végezzük el. Ehhez bérelhetünk elektromos gépet, de kisebb területen egy gereblyéhez hasonló kézi gyepszellőztető is elegendő lehet.
A szellőztetés után a fellazított talajt alaposan gereblyézzük át, majd szedjük össze a kiforgatott növényi részeket és fűcsomókat. A zöldhulladék kiválóan hasznosítható a kertben: mulcsolhatjuk vele virágágyásainkat, de a komposztálóba is tehetjük, így tavasszal értékes tápanyagként gazdagíthatja a kertünket.
Ahogyan a növényeknek, úgy a pázsitnak is szüksége van tápanyagokra. Ebben az időszakban már nincs szüksége nitrogénre, ezért káliumban gazdag műtrágyát érdemes használni. A műtrágya akkor fejti ki legjobban hatását, ha a gyepet előzőleg fellazítjuk, ezért célszerű előtte elvégeznünk a talajlazítást vagy a gyep szellőztetését. Itt van az ideje a tápanyag kijuttatásának is.
A lehullott levelek összegyűjtése az egyik legfontosabb őszi feladat. Bár a lombszőnyeg esztétikus lehet, a takarás miatt a napfény nem jut el a fűszálakig, gátolva ezzel a párolgást, amitől a gombás fertőzések könnyebben elszaporodnak. Kisebb területeken elegendő lehet egy egyszerű gereblye, míg nagyobb területekhez praktikus egy lombszívó beszerzése, amely nemcsak összegyűjti, hanem aprítja is a leveleket.
A hidegebb hónapok közeledtével fontos, hogy védjük a fagyérzékeny növények gyökereit és a talaj felső rétegét a hőmérsékletingadozásoktól. Az egyik legnépszerűbb talajtakaró anyag a fakéregzúzalék, amely általában fenyőkéregből készül. Ez elősegíti a talaj savanyítását, ami bár bizonyos dísznövények számára nem ideális, de különösen hasznos, ha fenyőfélék, tuják, valamint rózsák, hortenzia vagy magnólia alá helyezzük.
Az ősz folyamán is rendszeresen vizsgáljuk át a gyepet. Ha gombabetegségek tüneteit észleljük, ne bízzunk abban, hogy télen magától meggyógyul, mivel a hideg idő csak súlyosbítja a problémát. Szerezzünk be gombaölőszereket, hogy hatékonyan tudjunk védekezni a betegséggel szemben.
Forrás: Fanny magazin