tóth gabi
Március kezdete nemcsak a tavasz beköszöntét jelenti, hanem az élet számtalan más területén is tartogat változásokat. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.
Már csak pár nap van hátra márciusig, nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen változás vár ránk a mindennapokban. A Ripost csokorba szedte a legjelentősebb változásokat. Mutatjuk, hogy mik a legfontosabb tudnivalók.
Március 1-jén indul a magyar helyközi közlekedés új tarifarendszere. A közösségi közlekedés történelmi reformjának lényege, hogy 3,5-4 millió ember számára teszi olcsóbbá, egyszerűbbé és hozzáférhetőbbé a MÁV-Volán járatait. Mindez akár több tízezer forintos megtakarítást is eredményezhet a családoknak.
A napi többszöri utazást tervezők számára bevezetik a „Vármegye24” és „Magyarország24” napijegyeket, amelyek a helyi közösségi közlekedési rendszerekben már hazánkban is működő, 24 órára érvényes napijegy igénybevételi lehetőségét jelentik.
Ezen kívül megállapodott Lázár János építési és közlekedési miniszter Karácsony Gergely főpolgármesterrel, ennek értelmében a Budapest-bérlet változatlanul érvényes marad a főváros egész területén, a BKK mellett a MÁV, a Volán és a HÉV járatain is.
A Pest vármegyére váltott havi bérletet, illetve a havi országbérletet 2024. március 1-től a BKK járatain is elfogadják.
A BKK által árusított havi Budapest-bérlet 8950 forintba kerül majd, amelyet a Budapest közigazgatási határán belül az 1–99, 101–299, 900–999, M1, M2, M3, M4, H5, H6, H7, H8, H9, D14 vonalakon, a MÁV-Start meghatározott vonatain és a Volánbusz kijelölt elővárosi járatain lehet használni.
A teljesárú Pest vármegyebérlet 9450 forintba kerül, amely Pest vármegye és Budapest főváros területén használható utazásra a MÁV-Start helyjegy nélkül igénybe vehető másodosztályú járatain, a Budapest közigazgatási határán kívüli szakaszokon közlekedő HÉV-járatokon, valamint a Volánbusz és a Weekendbus helyközi autóbuszjáratain. A Pest vármegye bérlet a diákoknak mindössze 945 forintba kerül havonta, a 14 alatti gyermekeknek pedig országosan ingyenessé válik a közösségi közlekedés.
A teljes árú országbérlet 18 900 forintba kerül havonta, amelyet az egész országban lehet utazásra használni a helyközi buszokon és vonatokon egyaránt. A diákoknak mindössze 1890 forintot kell fizetniük, ha az országbérletet választják.
Márciustól a boltok polcain megjelennek a zsugorflációt jelző figyelmeztető táblák. A kormány ezzel az új intézkedéssel szeretne a multik trükközéseinek gátat vetni... Egyre több terméknél figyelhető meg, hogy a régen megszokott kiszerelések helyett folyamatosan csökkennek a mennyiségek. Ugyanez azonban nem mondható el az árakra, azokat ugyanis a multik vagy változatlanul hagyják, vagy még emelnek is rajta.
Ez azt jelenti magyarán, hogy kevesebbet kapunk többért.
A kormány úgy döntött, hogy ennek a jelenségnek véget vet! Mint azt korábban bejelentették, márciustól jön a zsugorfláció ellenes intézkedés. Egy új jogszabály ugyanis elrendeli, hogy a gyártó köteles tájékoztatást adni arról, ha a már piacon lévő termékének megváltozik a kiszerelése. Ez különösen igaz akkor, ha a termék összemegy.
A kiindulási pontot a termék 2020. január 1. és 2023. július 1. közötti kiszerelése jelenti majd, ha ehhez képest változás történik, azt 2 hónapon keresztül kötelesek jelölni a vásárlók számára. Akik nem követik a jogszabályban előírtakat, termékenként 1 millió forintos bírásággal számolhatnak.
Az autopalyamatrica.hu oldalon található információk szerint várhatóan március 25-én vezetik be az egynapos matricát Magyarországon. Emellett már azt is tudni lehet, hogy a D1 egynapos matrica 5150 forintba fog kerülni, és érvényes lesz az összes hazai fizetős útszakaszra.
Fontos kiemelni, hogy az egynapos matrica az eddigi matricatípusokkal ellentétben nem a lejárat napjának 24. órájában jár majd le, hanem pontosan 24 órára ad úthasználati jogosultságot.