tóth gabi
Véges lehetőség áll a szülők rendelkezésére. Kitől kérhetnek segítséget, hová fordulhatnak a szülők, ha nem tudják megoldani a gyermekük felügyeletét a 2,5 hónapos nyári szünetben?
Hamarosan kezdetét veszi a 11 hetes nyári szünet, aminek a gyermekek örülnek, néhány szülőt azonban aggodalommal tölt el, hogy ilyen hosszú ideig az ő feladatuk lesz a napközbeni felügyelet. A szerencsésebbeknek ebben az időszakban besegítenek a nagyszülők, a szomszédok, aztán ott vannak a nyári táborok is, meg persze szabadságot is lehet kivenni. De mit tehetnek azok, akik nem tudnak élni ezek közül egy lehetőséggel sem? Otthon hagyhatják a gyermeküket felügyelet nélkül? Kihez fordulhatnak segítségért? Íme a válaszok!
Tavaly 225.000 gyermek töltött legalább egy hetet valamilyen táborban, idén ez 230.000-re fog nőni a Táborfigyelő szerint. Azoknak a szülőknek, akik így tudják megoldani a gyermekük napközbeni felügyeletét, mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk: egy napközis tábor átlagára 45.000 Ft hetente, az ottalvósoké pedig 70.000 Ft. A költségek megfizetésében az nyújthat némi segítséget, hogy egyre több táborszervező nyitott a SZÉP-kártya elfogadására. Idén már tíz táboroztatóból közel négy elfogadja ezt a béren kívüli juttatást is.
Ideális esetben két szülőnek kell megoldani a gyermekük nyári felügyeletét. Amennyiben a szülők a negyvenes éveik elején járnak, úgy fejenként 35 nap szabadságuk van egy évre, vagyis az egész nyári szünet idejére ki tudnak venni szabadságot, ha felváltva vannak otthon. Igen ám, de ehhez kell a munkáltató beleegyezése és annak a ténynek az elfogadása is, hogy ott van még például a téli szünet is, amire így egyetlen nap szabadság sem marad és a nyári szünet előtt sem vehetnek ki egy napot sem a szülők.
Külföldön sok országban törvény szabályozza, hogy hány éves kortól lehet otthon felügyelet nélkül hagyni a gyermeket. Magyarországon nincs ilyen jogszabály, de a gyermekek védelméről szóló törvény előírja, hogy mit kell tennie a szülőknek: biztosítaniuk kell a gyermek életkorának megfelelő felügyeletet. Ez azt jelenti, hogy a gyermek érettségéhez és a körülményekhez mérten otthon lehet hagyni a kiskorút, de ha valami rossz történik, akkor azért a szülő felelősségre vonható lesz. A gyermekvédelmi szakemberek véleménye egyébként az, hogy 11-12 éves kor alatt nem szabad hosszú időre egyedül hagyni a gyermekeket, utána viszont igen.
A tanév a törvény szerint szeptember első napjától a következő év augusztus 31. napjáig tart- hívja fel a figyelmet a D.A.S. jogvédő iroda. Az is benne van a törvényben, hogy minden 3 évesnél fiatalabb gyermek ellátását bölcsődében kell megoldani ezalatt az idő alatt. Ez azt jelenti, hogy ha egy óvodát bezárnak a nyárra, egy közelben lévő másikban meg kell oldania az önkormányzatnak az óvodás korú gyermekek ellátását! Az iskolák esetében viszont más a helyzet: a tanárok a nyári szünet alatt nem kötelesek gondoskodni a felügyelet megszervezéséről, ez a feladat a szülőkre hárul, akik viszont kérhetnek segítséget.
A törvény szerint a szülő külön kérelmére a gyermek lakóhelye szerinti település önkormányzata köteles megoldani az étkeztetést és a gyermek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását a nyári szünetben. Mindezt úgy, hogy az ellátás időtartama lehetőleg a szülő munkarendjéhez igazodjon. Vagyis az önkormányzattól is kérhetnek segítséget a szülők.
Ehhez általában csak egy munkáltatói igazolásra és néhány egyéb papír leadására van szükség. Aki élne ezzel a lehetőséggel, keresse fel a lakóhelye szerint illetékes önkormányzatot és/vagy családsegítő intézményt. Sok önkormányzat már jóval a nyári szünet előtt közzéteszi a saját honlapján, hogy hogyan és miként kívánja megoldani azoknak a gyerekeknek a nyári felügyeletét, akiknek a szülei erre igényt tartanak. Éppen ezért már most érdemes az önkormányzatok weboldalait böngészni.
A szülők nyári gyermekfelügyelet iránti igényét az önkormányzatok (vagy az általuk üzemeltetett intézmények) nem utasíthatják vissza, viszont nem is kötelesek ingyen teljesíteni. A napközbeni ellátásért a kedvezményezetteket, - mint a három vagy több gyermekes családok - kivéve az étkezés díja mellett személyi térítési díjat is szedhetnek be. Ez általában napi pár száz forint, de néhány ezer forint is lehet.