tóth gabi
A brutális hőség kapcsán kérdeztük a meteogyógyászt.
Tikkasztó forróság vár ránk a héten. Tartósan 35-40 fok körüli hőmérsékletre számíthatunk és elmarad az éjszakai felfrissülés is, ez pedig így a meteogyógyász szerint mindenkire veszélyes.
„Most van a legmagasabb pályáján a nap, szinte zavartalan a napsütés és nagyon erős a besugárzás. A levegő száraz és forró. Ez tényleg az a hőmérséklet, ami mindenkinek megterheli a szervezetét” – figyelmeztet dr. Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója. Hozzáteszi: „A probléma az, hogy még hajnalban sem hűl le igazán a levegő. Még az éjszaka során sem süllyed 20 fok alá a hőmérő higanyszála”.
Lényegében napi 24 órás terheléses időszakban van a szervezetünk. Ez a tartós és folyamatosan fennálló hőség mindenkit megvisel, de az időjárásra érzékenyek, a szívbetegek, a keringési problémákkal küzdők kiváltképp megszenvedik ezeket a napokat. Az idősek és gyerekek fokozottan veszélyben vannak, mert előbbiek belefeledkezhetnek a játékba, az időseknek pedig nincs megfelelő szomjúságérzetük, ezért nem feltétlenül isznak elég folyadékot. Őket tehát folyamatosan kínálni kell, mert könnyen kiszáradhatnak, ami életveszélyes is lehet
– magyarázza a Ripost-nak a meteogyógyász.
„Nem kell a strandon lenni ahhoz, hogy az UV-sugárzás veszélyes legyen a bőrre. Ha valaki csupán tartósabban sétál a napsütésben, már ő is veszélynek van kitéve, ezért gondoskodjunk a megfelelő UV-védelemről. Nagy a veszélye a napszúrásnak, a hét közepén pedig megnő a valószínűsége a hőgutának is” – emeli ki Pintér Ferenc.
A hőségben sokkal figyelmetlenebbek leszünk, romlik a komfortérzetünk, lelassulnak a reflexek, ami balesetekhez vezethet. „A kánikulában megnő a szív munkája, az erek kitágulnak, a vér besűrűsödik, ha nem iszunk eleget, ezért gyakoribbak az ájulásos rosszullétek, megnő a trombózis, az infarktus, a sztrók veszélye, és sajnos a halálozások száma is” – tájékoztat a szakember. Majd hozzáteszi: „A legfontosabb, hogy gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű folyadék beviteléről. Kerüljük a közvetlen napot és ha tehetjük, az ügyintézést és bevásárlást a kora reggeli vagy az esti órákban végezzük. Védjük a fejünket kalappal, hogy elkerüljük a napszúrást!” – javasolja dr. Pintér Ferenc.