tóth gabi
Harmincöt évesen hátat fordított az aktív úszósportnak Hosszú Katinka, a 100 hát, a 200 és 400 vegyes olimpiai bajnoknője. Ő volt az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó megméretésben, 200 és 400 méteren, illetve rövid pályán 100-on, 200-on, 400-on.
Hosszú Katinka pályafutása során 26 világ- illetve 35 Európa-bajnoki címet harcolt ki rövidpályán, illetve 50 m-es medencében. Húsz világcsúcsot állított fel, világkupákon 321 arany-, 83 ezüst- és 69 bronzérmet szerzett, ezzel vezeti az örökös rangsort. Nyolcszor választották az év legjobb magyar úszónőjének, hétszer volt az esztendő magyar sportolónője. A vizes sportokat tömörítő szervezet (ma World Aquatics, korábban FINA) négyszer, az európai szervezet (LEN) ötször választotta az év legjobb női úszójának.
A közösségi oldalán jelentette be a visszavonulását.
”Harminc éven át a víz volt az otthonom, egy szentély, ahol megnyugvást és erőt találtam. Attól a pillanattól kezdve, hogy gyermekként először raktam a lábam a medencébe, tudtam, hogy valami varázslatosat fedeztem fel. A víz hűvös ölelése olyan volt, mintha hazatértem volna, egy hely, ahol a gravitáció megszűnt létezni, és minden egyes kartempó közelebb vitt az álmaimhoz. Most, ahogy visszatekintek a karrieremre, óriási beteljesülést érzek. Az érmek és rekordok értékesek, de ami a legmélyebben megmaradt, az az úszás iránti örök szeretetem.”
Katinka 2022. augusztus 22-én házasodott össze edzőjével, Gelencsér Mátéval, rá egy évre, 2023 augusztusában született gyermekük, Layber-Gelencsér Kamília.
Hosszú István, Katinka édesapja a Ripostnak elmondta, lány felejthetetlen pillanatokkal ajándékozta meg.
Mi, a szülei szerencsések vagyunk, hogy ilyen, számos sikert elért lányunk született, csodálatos pályafutása számunkra is feledhetetlen.
Dr. Verrasztó Zoltán olimpiai ezüstérmes ezt emelte ki: az évszázad egyik legkiválóbb magyar úszónőjétől búcsúzik a magyar sport. Dr. Hargitay András, a sportág első magyar világbajnoka, egykori szövetségi kapitány megjegyezte: mint tudjuk, az életben semmi sem örök, de Katinka eredményei azok maradnak.
Ott van a helye, ahol Egerszegi Krisztináé, Darnyi Tamásé, Cseh Lászlóé ás Gyurta Dánielé. A magyar úszósport „legjei” között
– emelte ki. Cseh László olimpiai második, vb- és Eb-címek birtokosa azt becsüli Katinkában, hogy újra fel kellett építenie magát, és azt meg is tette.
- Nem tudom, mihez kezd a jövőben, de ahhoz sok sikert kívánok neki – emelte ki Cseh.
Orbán Viktor miniszterelnök 2021-ben ezt nyilatkozta Hosszú Katinkáról: „Egyszer bajnok, mindig bajnok. Akinek a tiszteletére egy olimpián egyszer is fölvonták a nemzeti lobogót, mindig a mi hősünk marad.”
Törös Károly, a szövetség egykori utánpótlás-bizottságának elnöke:
- Új rendszert honosított meg, ő tette elfogadottá a rengeteg viadalon való rajtot, versenyt használt fel edzés gyanánt, és ezzel éveken keresztül a csúcson maradt. Nem csak a magyar, de az egyetemes úszásban is a piedesztálon a helye.
Selmeci Attila, Milák Kristóf volt edzője szerint Katinkára a jövőben is szüksége van a sportágnak.
- Három olimpiát nyerni mindennél többet mondó bravúr. Sajnálom, hogy Katinka és a sportági szövetség viszonya az utóbbi időszakban nem volt ideális. Őszintén remélem, hogy elnökünk, Wladár Sándor és a búcsúzó versenyző között tisztázódnak a félreértések, mert Katinkára a jövőben is szüksége lenne a magyar sportnak.