tóth gabi
Sok évnyi börtönt kértek rájuk.
A Magyar Szocialista Párt elkötelezett az átláthatóságot és a tiszta közéletet szolgáló intézkedések mellett, amelyek hozzájárulnak az állampolgárok közbizalmának erősítéséhez – válaszolta az MSZP sajtóirodája a hirado.hu megkeresésére azt követően, hogy a Fővárosi Törvényszéken megkezdődött a zuglói baloldali politikusok korrupciós pere. Szepesfalvy Anna, a Fővárosi Közgyűlés fideszes képviselője szerint a baloldal azzal szokta vádolni a kormánypártokat, amit valójában ők maguk csinálnak. Most pedig azt látjuk, hogy a baloldal teljes zuglói vezetése a vádlottak padját koptatja.
Mint arról több orgánum is beszámolt, a vádlottak padjára került
A zuglói parkolási botrányként elhíresült bűnügy koronatanúja szerint az ellenzéki politikusok összesen háromszázmillió forint vesztegetési pénzt kaptak. Az ügyészségi vád szerint Horváth Csaba és Tóth Csaba a piszkos pénzek elosztása érdekében egy komplett hálózatot működtetett.
Az ügyész Horváth Csabára, Tóth Csabára és Büki Lászlóra 6 év börtönbüntetést és 50 millió forint megfizetését, Jelen Tamásra 4 év börtönbüntetést és 30 millió forint megfizetését, Baja Ferenc egykori szocialista miniszterre 4 évet és 15 millió forint büntetés megfizetését, Molnár Zsolt egykori szocialista országgyűlési képviselőre pedig 2 év börtönt és 25 millió forint bírságot kért.
Amint arról korábban több ízben is beszámoltunk, a kenőpénzes ügy botránya 2022 februárjában robbant ki. A vádiratot a Központi Nyomozó Főügyészség tavaly augusztusban nyújtotta be. Eszerint Tóth Csaba és Horváth Csaba 2016-ban a zuglói fizetős parkolási rendszer működtetőjével túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg. A szocialista politikusok ellen befolyással üzérkedés és vesztegetés gyanúja miatt vizsgálódó
Tóth ezenfelül még további havi 10-15 millió forintot kapott. Az összeg a vád szerint összességében elérte a negyedmilliárd forintot. A nyomozás eredményeiről a sajtó annak idején bőségesen beszámolt, így többek között a hirado.hu is tudósított arról, hogy a korrupciós pénzt átadó férfira 2021 nyarán bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
A hirado.hu annak idején beszámolt a férfi vallomásáról is, mely szerint „Horváth Csabának 3-4 alkalommal adtam át összesen kb. 10-12 millió forintot. Horváth Csaba autóval a Kálvin tér közelében, a Múzeum utcában lévő Café Company kávéházhoz jött, ott adtam át neki a pénzt. Azt is mondta, hogy ha főpolgármester lesz, akkor ezt külön is viszonozni fogja, hogy azon felül is adtam neki pénzt, ami az alapmegállapodás volt”.
Lapunk megkereste az MSZP sajtóirodáját, hogy mindezt kommentálja. A szocialisták válasza szerint pártjuk „elkötelezett a korrupció elleni küzdelem mellett, amelynek átláthatóságra és feddhetetlenségre kell épülnie. A párt számára kiemelten fontos, hogy az igazságszolgáltatás minden ügyben a bizonyítékokon alapuló döntéseket hozzon”. Hozzátették: „Az ügyészség által megvádolt politikusok ügyeit a bíróság tisztázza majd, az MSZP bízik az igazságszolgáltatás függetlenségében és pártatlanságában. A párt ugyanakkor hangsúlyozza: a korrupció elleni fellépés nem válhat politikai eszközzé, amelynek célja az ellenfelek hiteltelenítése. A jogállamiság alapelvei szerint mindenkit megillet az ártatlanság vélelme, amíg bírósági ítélet másképp nem rendelkezik.”
Szepesfalvy Anna, a Fővárosi Közgyűlés fideszes képviselője a hirado.hu-nak úgy nyilatkozott:
A zuglói korrupciós botrány előkészítő ülésén nem ismerte be bűnösségét Horváth Csaba. Az egykori zuglói polgármester elmondta, soha nem követett el bűncselekményt, majd kiemelte, a nyomozati iratokat az ügyészség szándékosan elzárta előle. A politikus ezt követően áldozati pózba vágta magát, és azt állította, mindössze a sajtóból értesült az ellene felhozott vádakról. Horváth kijelentette, az ügyészség nyomozása egyoldalú volt.
A vád összes rám nézve terhelő állítása hazugság
– emelte ki Horváth Csaba, majd hozzátette, Fuzik Zsolt vallomása hamis, és számos olyan kijelentést tartalmaz, amely véleménye szerint szintén hamis. A politikus elmondta, a vádban szereplő állítások jó részét még ha akarta volna sem tudta volna megtenni, ugyanis nem volt hozzá kellő hatalma és ismeretségi köre.
Az ügyészég a politikai karrieremet tönkretette, de a lelkiismeretem továbbra is tiszta
– zárta a mondandóját a politikus. Az előkészítő ülésen meghallgatták Jelen Tamás egykori zuglói képviselőt, és Büki Lászlót, azonban egyikük sem kívánt vallomást tenni. Tóth Csaba szocialista politikus vallomását írásban adta be.
Amint arról már korábban beszámoltunk, az ügyészség Horváth Csabára, Tóth Csabára és Büki Lászlóra hat év börtönbüntetést és ötvenmillió forint megfizetését, Jelen Tamásra négy év börtönbüntetést és harmincmillió forint megfizetését, Baja Ferenc egykori szocialista miniszterre négy évet és tizenötmillió forint büntetés megfizetését, Molnár Zsolt egykori szocialista országgyűlési képviselőre pedig két év börtönt és huszonötmillió forint bírságot kért az ügyészség.
A nagypolitikáig elérő kenőpénzes ügy még 2022 februárjában robbant ki, ekkor történtek az első gyanúsítások: többek között Horváth Csabát, Zugló akkori polgármesterét is kihallgatta – az azóta tavaly augusztusban már vádiratot is benyújtó – Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). Később a zuglói MSZP elnökéből, Tóth Csabából is gyanúsított lett.
A gyanú, illetve a későbbi vád szerint Tóth Csaba és Horváth Csaba 2016-ban a Zuglóban tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amellyel túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg, és a nyereség felére igényt tartottak.
A többek között befolyással üzérkedés és vesztegetés miatt eljáró ügyészség szerint a bevételből Tóth Csaba saját maga és Horváth Csaba részére 31 millió forintot kért és vett át, ezenfelül Tóth Csaba havonta 10-15 millió forintot, összesen legalább 250 millió forint készpénzt kaphatott. A vád szerint a két baloldali politikus osztozott a bevételen.
A pénzt átadó férfi Fuzik Zsolt, a SYS IT Services Kft. egykori befolyásos munkatársa volt. Fuzikra 2021 nyarán csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával. A hatóságok szerint társaival számlagyárat működtettek és 19 milliárd forint értékben állítottak ki fiktív számlákat. A hamis dokumentumok a SYS IT Services Kft.-nél és a hozzá kapcsolódó gazdasági társaságoknál jelentek meg. Így került képbe a zuglói parkolási ügy is, amelynél a SYS IT Services egyik leányvállalata nyerte el a parkolásüzemeltetési feladatokat.
Fuzik Zsolt később alkut kötött, és az ügyészségi nyomozók előtt részletesen beszámolt arról, hogy ki, mikor, milyen összegű korrupciós pénzt kapott a SIS Parking Kft. profitjából.
Megírtuk azt is, hogy Horváth Csaba egy Kálvin téri kávézóban juthatott hozzá a kenőpénz egy részéhez: „Horváth Csabának 3-4 alkalommal adtam át összesen kb. 10-12 millió forintot. Horváth Csaba autóval a Kálvin tér közelében, a Múzeum utcában lévő Café Company kávéházhoz jött, ott adtam át neki a pénzt. Azt is mondta, hogy ha főpolgármester lesz, akkor ezt külön is viszonozni fogja, hogy azon felül is adtam neki pénzt, ami az alapmegállapodás volt” – mondta Fuzik egyik vallomásában a hatóságoknak.