tóth gabi
Egyre nagyobb a nyomás a déli határszakaszon.
A déli határszakaszon tavaly január elseje és június 6. között 46 957 hatásértőt fogtak el, ugyanezen időszakban idén már 109 846-ot. Ugyancsak jelentősen - 92 százalékkal - nőtt az embercsempészés miatt elfogottak száma: tavaly az említett időszakban 431 embercsempészt, idén 831-et fogtak el, akik ellen bűntetőeljárás indult. Az előrejelzések szerint az embercsempész tevékenység folytatódni fog.
Ráadásul az erőszakos cselekmények száma is jelentősen nőtt: január 1. és július 4. között 262 támadás érte a határt biztosító létesítményeket és az ott szolgálatot teljesítőket. Csak Ásotthalmon 162 támadást történt. A támadások közül 52 esetben kövekkel dobáltak, 43 esetben nagy fadarabokkal, 21-szer létrával támadtak, 8 esetben használtak gázsprayt, egy esetben pedig lőfegyvert.
175 esetben a támadások célpontja rendőrjárőr volt, ebből 11 esetben sérült meg rendőr, 204 esetben honvédet támadtak meg, 41 honvéd meg is sérült. Fegyveres biztonsági őrt 4 esetben támadtak meg. Tehát összesen 383 támadás történt és 52 ember sérült meg. Továbbá megrongáltak 75 járművet.
Bakondi György a minap arról beszélt, hogy bonyolult, gyorsan változó és veszélyes határőrizeti operatív helyzet alakult ki a déli határszakaszon.
A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadó kifejtette:
A főtanácsadó emlékeztetett arra, hogy legutóbb szerb területen migránscsoportok fegyveres összetűzése következett be, és a tűzharcnak a sebesültek mellett halálos áldozata is volt.
Szintet lépett a helyzet
- fogalmazott Bakondi György, aki azt is közölte: a jelenlegi információk szerint embercsempészbandák küzdöttek egymással. A főtanácsadó megjegyezte: a déli határ védelmére a kormány 600 milliárd forintot költött eddig.
A jelenlegi szituáció abban is példátlan, hogy Magyarországot egyszerre sújtja migrációs- és menekültválság, ilyenre korábban még soha nem volt példa. Míg délen, a szerb határszakaszon idén már 100 ezernél is több illegális bevándorló próbált bejutni az országba, addig a keleti, Ukrajnával közös határon meghaladta a 800 ezret a háború elől menekülők száma. Egész pontosan 823 020 ember érkezett menekültként Ukrajnából, eddig 129 018 esetben adtak ki ideiglenes tartózkodási engedélyt, 26 055 esetben nyújtottak be menekültkérelmet, ebből 21 548-an megkapták a menekültstátuszt, a többi elbírálása folyamatban van.
A kormány eddig az ukrán menekültekre 40 milliárdot költött, és ennek 2 százalékát fizette ki az Európai Unió. A magyar állam 5 milliárd forint értékű támogatást nyújtott humanitárius válságkezelésre a túloldalon.
Tavaly tovább emelkedett az éhezők száma a világon, az ukrajnai háború és a klímaváltozás pedig még jobban súlyosbíthatja a helyzetet, és példátlan migrációs hullámokat válthat ki – figyelmeztettek egy friss ENSZ-jelentésben. A szakértők kiemelték, hogy 2021-ben a Föld lakosságának közel tíz százalékát sújtotta éhínség, körülbelül 828 millió embert, ami 46 millióval több, mint egy évvel korábban volt, a 2019-es adatoknál pedig 150 millióval. Ezt megelőzően, 2015 és 2019 között nagyjából stagnált az éhezők száma.
Valós veszélye van annak, hogy ezek a számok a következő hónapokban még magasabbak lesznek
– közölte David Beasley, a Világélelmezési Program (WFP) igazgatója. Hozzátette, hogy a február 24-én kezdődött ukrajnai háború nyomán megugrott az élelmiszer, az üzemanyag és a műtrágya ára is, ami tovább erősíti a kockázatokat.
Ez globális destabilizációt, éhezést és példátlan tömeges migrációt fog eredményezni. Cselekednünk kell a közelgő katasztrófa elkerülése érdekében
– fogalmazott.
Németország újabb meghívólevelet küld a migránsoknakA hivatalos engedély nélkül Németországban tartózkodó menekültek a jövőben nagyobb esélyt kapnak arra, hogy biztosítsák számukra a törvény által biztosított maradáshoz való jogot – áll a belügyminiszter előterjesztésében. A segélyszervezetek keveslik a tervezetben foglaltakat. A ZDF német közszolgálati televízió által ismertetett előterjesztés szerint azokról a külföldről érkezett és kellően integrálódott menekültekről van szó, akik már legkevesebb öt éve Németországban élnek. Ők eddig egyfajta megtűrt státusszal rendelkeztek, a jövőben ugyanakkor esélyt kapnak a tartózkodási engedélyre, ha megfelelnek a szükséges előfeltételeknek. Szakértők szerint egyre nagyobb a szakképzett munkaerő hiánya Németországban. Ez mindenekelőtt az egészségügy és a vendéglátóipar területére vonatkozik, de hiány van más fontos ágazatokban is. A bürokrácia azonban súlyos akadályozó tényező. A könnyítés valamennyi, az EU-n, az Európai Gazdasági Térségen, továbbá Svájcon kívüli országra vonatkozik, és kitér arra is, hogy a menekültek számára megkönnyítsék az integrációs, illetve szakmai nyelvtanfolyamon való részvételt. Egyes vélemények szerint ez az enyhítés együtt jár azzal, hogy a migránsok meghívólevélként tekintenek majd az új német szabályozásra, ami tovább fokozhatja a migrációs nyomást Európában, így Magyarországon is. |