tóth gabi
Donald Trump hivatalba lépésével érdemben bővül Magyarország mozgástere.
Egy hét múlva lép hivatalba - 2017 után másodjára - Donald Trump megválasztott amerikai elnök, ezzel új korszak kezdődik a magyar-amerikai kapcsolatokban. Ez az, amit biztosan állíthatunk. Fordulat várható az ukrajnai háború ügyében, az EU és Amerika kapcsolatában, az amerikai és a kínai elnök is egyeztetni fog biztonságpolitikai és gazdasági ügyekben. Január 20-tól alapjaiban változik meg a nyugati világ álláspontja számos kérdésben, Donald Trump beiktatása előtti üzenetei efelől nem hagynak kétséget. Magyar szempontból kedvező, hogy Orbán Viktor Brüsszellel ellentétben határozottan kiállt Donald Trump újraválasztása mellett.
Magyarország szempontjából a legfontosabb kérdés az ukrajnai háború lezárása lenne. Több nyilatkozatot is tett Donald Trump az orosz-ukrán háború lezárására vonatkozó terveiről és még az elnökválasztási kampány idején találkozott Orbán Viktorral, a magyar miniszterelnök békemissziója során, Floridában. Erről a kormányfő egy képet is megosztott közösségi oldalán: Tárgyalás Trump elnök úrral a békéről. A nap jó híre: ő meg fogja oldani!
Donald Trump múlt csütörtökön bejelentette, hogy találkozót készít elő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború befejezése érdekében. Vlagyimir Putyin „azt akarja, hogy találkozzunk, és folyamatban van ennek megszervezése” – mondta Trump a republikánus kormányzókkal a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lago rezidenciáján tartott találkozója előtt csütörtökön. Hozzátette: véget kell vetnünk ennek a háborúnak, amely egy igazi zűrzavar. Keith Kellogg, Trump kinevezett ukrán ügyekkel foglalkozó különmegbízottja úgy véli, ez az a pillanat, amikor mindkét félnek hátrébb kell lépnie, és tárgyalásokat kell kezdenie. Hozzátette, Trump elnökként közvetíteni fog a béketárgyalásokon, és teljesíti választási ígéretét a háború lezárására.
Orbán Viktor már tavaly Tusnádfürdőn Donald Trump visszatérésétől tette függővé a 2025-ös „békeköltségvetés” elfogadását. A kormányfő akkor azt jósolta, hogy a régi-új elnök megválasztásával nemcsak a politikai, hanem a gazdasági kapcsolatok is rendeződhetnek, ami akár a növekedési adatokban is visszatükröződhet. Orbán Viktor újrakötné az amerikai-magyar kettős adóztatást elkerülő egyezményt egy nagy amerikai-magyar gazdasági csomag részeként. Erről maga a miniszterelnök beszélt korábban a TV2 Tények című műsorában. „Van egy-két dolog, amit a mostani amerikai kormányzat elrontott, például a kettős adóztatást elkerülő egyezményt nem kötötték meg Magyarországgal, miután lejárt; ezt újra meg kell kötni” – mondta.
Orbán Viktor a Patrióta YouTube-csatornának decemberben arról is szólt, hogy Donald Trump győzelméből három dolgot biztosan tudnak profitálni. Ezek gazdasági természetűek, az később derül ki, hogy a magyarok a lottó ötöst ütötték-e meg, „most inkább a lottó négyesnél vagyunk”.
Másodsorban politikai, ideológiai okokból büntették a magyarokat az amerikai vízumpolitikában, ennek is vége lesz.
Harmadrészt meg fognak érkezni az amerikai befektetők, azon dolgozik, hogy ezek a jövő modern technológiájának a befektetői legyenek, technológiát, munkahelyeket és tőkét hozva Magyarországra.
Értékeléskelése szerint a republikánusok győzelmének az egész világ átalakulására gyakorolt jótékony hatása nem az első néhány hónapban, hanem majd 1-2 év múlva lesz mindenki számára érthető és érzékelhető, „normálisabb lesz a világ”.
Orbán Viktor a már említett TV2-es interjúban úgy fogalmazott: Most már nem vagyunk egyedül, velünk van egész Amerika, az amerikai kormányzat Felidézte: mindenki meglepődött Donald Trump győzelmén, de ő olyan biztosnak látta a győzelmét, „mint hogy kétszer kettő, az négy”. Trump győzelmének okait Orbán Viktor abban látja: az embereknek Európában és az Egyesült Államokban is elegük van a háborúból, a migrációból és „ebből a genderdologból is”, a választást elveszítő demokrata kormány pedig háború-, migráns- és genderpárti volt.
Új világrend van kialakulóban
Tavaly márciusban a magyar külpolitika stratégiai irányairól beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Külgazdasági és Külügyminisztériumban a szokásos éves nagyköveti értekezleten. A miniszterelnök kifejtette, megszűnt a Nyugat hegemóniája, új világrend van kialakulóban, folyamatosan értékelni, elemezni kell a helyzetet. Donald Trump hivatalba lépésével az új világrenddel kapcsolatban máris van mit emészteni. Donald Trump Kanadával, Görlanddal kapcsolatos közlései arra utalnak, hogy stratégiai erőkoncentrációra készül Északon. Egyes katonai elemzők szerint a jövőben ez a régió az USA és szövetségesei, valamint Oroszország (háttérben Kínával) közötti geopolitikai konfrontáció egyik központja lehet. Amennyiben létrejön a Trump-Putyin, Trump-HsziCsin-ping találkozó, az mérsékelheti a globális szembenállást. Erre is érkeztek jelzések Trumptól. Az átalakuló világrend ügyéhez tartozik, hogy Trump elnök olyan vámpolitikát ígér, amely megvédi az amerikai gyártókat és a dolgozó férfiakat és nőket a külföldi vállalatok és a külföldi piacok tisztességtelen gyakorlatától. Itt kemény alkudozások várhatóak az EU és Amerika, az USA és Kína között, valamint az EU és Kína között. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a Nyugattal szemben egyre erőteljesebben fogja védeni a maga érdekeit az úgynevezett globális Dél, benne a BRICS-államokkal. Január 6-án jelentették be, hogy a világ 4. legnépesebb országa, Indonézia teljes jogú tagként csatlakozott a BRICS-államokhoz, Kína pedig azonnal üdvözölte a bővülést. Orbán Viktor álláspontja szerint a gazdasági hidegháború a legrosszabb, ami történhet Európával és a magyarokkal. Ha a világkereskedelmet megbénítják, ha ketté esik egy nyugati és egy keleti blokkra, akkor a magyar termékek eladása egyre nehezebbé válik, ennek pedig a családok mindennapjaiban visszaköszönő negatív hatásai vannak. Magyarország ezért a családok életszínvonalának megvédése érdekében vezeti be a gazdasági semlegesség politikáját.