A cinkhiány különösen a vegetáriánusokat és a 60 év fölöttieket érinti, de bárkinél előfordulhat, akinek nem megfelelő az étrendje.
A cukorbetegség, az Alzheimer-kór, a szellemi hanyatlás illetve bizonyos idegrendszeri, autoimmun, illetve az öregedés következtében kialakuló betegségek mind cinkhiánnyal járnak. Kutatások szerint ennek az az oka, hogy a cink nagyon fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében és az egészséges sejtnövekedésben.
Gyakran kapunk el fertőzéseket
A cinkhiányos szervezet védekezőrendszere nem tud megfelelően működni, így sokkal kevésbé ellenálló a vírusokkal, baktériumokkal szemben. Ha huzamosabb időn keresztül betegségből betegségbe esünk, minden okunk megvan rá, hogy cinkhiányra gyanakodjunk.
Erőteljesen hullik a hajunk
Naponta néhány szál haj elvesztése teljesen természetes, de ha napról napra látványos mennyiségű haj marad a hajkefénken fésülködés után, az is lehet a túl alacsony cinkbevitel egyik tünete – de leginkább csak akkor, ha mellette gyakran van hasmenésünk, romlik a szemünk vagy a bőrünk állapota, és esetleg a libidónk sincs teljesen rendben.
A cinkhiány a megfelelő ízleléshez és szagláshoz is nagyon fontos, így ha nincs belőle elég a szervezetünkben, akkor másnak érezhetjük az ételek ízét, vagy esetleg olyan, mintha szinte semminek sem lenne íze egyáltalán, amit megeszünk. Ez a tünet különösen idős embereknél jelentkezik, akiket fokozottan érint a cinkhiány veszélye.
Gond van a hallásunkkal
Egy kutatás során az derült ki, hogy a hallásproblémával küzdő emberek között azok hallása a legrosszabb, akiknek a cinkszintjük is alacsony. Egy másik kutatás során pedig eredményesen kezeltek hallásproblémákat cinket tartalmazó táplálékkiegészítők segítségével.