tóth gabi
Jönnek az őszi esők – a kutatók pedig arra jutottak, hogy az időjárás erősen befolyásolhatja a maszkok hatékonyságát. De vajon hogyan?
Kevesen tudják, hogy ha a maszk átnedvesedik, érdemes gyorsan lecserélni. A nedves maszk ugyanis kevésbé hatékony, mint a száraz. Brit orvosok szerint jó lenne, ha mindenki tisztában lenne ezzel, mert ha sokan hordanak nedves maszkot, az a járvány elleni védekezés hatékonyságát is befolyásolhatja.
A nagyon sok ember által hordott eldobható sebészi maszkok különösen érzékenyek az időjárásra, tekintve, hogy jórészt papírból készülnek. A maszk belseje ugyan olyan anyagból készült, ami nem engedi át a vírusokat, de ha átázik, akkor a maszk lényegében használhatatlanná válik. A textilmaszkok és az N95-ös maszkok is átázhatnak. Már a leheletünktől is átnedvesedhetnek, nem véletlenül ajánlják a szakértők, hogy száraz időben is három óránként cseréljük le őket. Ha pedig az esőben alaposan eláztak, vagy a nedves, párás napokon érezzük, hogy nedvesen ülnek az arcunkon, akkor lehetőleg azonnal.
Akár eldobható sebészi maszkot használsz, akár a mosható, fertőtleníthető textilmaszkra szavaztál, mindenképpen érdemes egy-két tartalékot magadnál tartani, arra az esetre, ha eláznál, vagy leejtenéd, összepiszkolnád az első darabot. Ha sokáig kell maszkot viselned, például a munkahelyeden, akkor nem elég egyetlen maszk egész napra. Néhány óránként mindenképp le kell cserélni a rajtad levőt, így egy nyolcórás műszakra száraz helyen, például egy boltban is legalább három maszkra van szükség. Este, hazaérve pedig azonnal áztasd be a textilmaszkot fertőtlenítőbe, és mosd ki legalább 60 fokon a mosógépben, vagy kézzel, szappannal alaposan, hosszan átdözsölve. Forró vasalóval át is vasalhatod, hogy még alaposabb legyen a fertőtlenítés. Az egyszer használatos maszkot viszont valóban csak egyszer használd, ha lejárt az ideje, dobd a szemetesbe, ne az utcát szennyezd vele.