Létrehozva: 2022.08.02.

Végre kiderült, mennyi alvás egészséges 50 felett

Sokan úgy vélik, az ötödik iksz fölött már kevesebb alvásra van szükségünk, mint korábban. De ez valóban így lenne, vagy csupán egy mítoszról van szó?

Mindenki tényként kezeli, hogy ahogy idősödünk, egyre kevesebb alvás is elég – ezért sokan csak legyintenek arra, amikor korán felébrednek, és nem tudnak visszaaludni, vagy, ha nehezen alszanak el lefekvés után. Ötvenéves kor fölött a szervezetben férfiaknál és nőknél is beindulnak olyan változások, amik kihatnak az alvásra is; de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a csökkentett idejű alvás természetes, és jót tesz a szervezetnek. Tudományosan nem sikerült bizonyítani, hogy ahogy idősödünk, úgy egyre kevesebb alvásra lenne szükségünk – viszont emiatt a tévhit miatt sokan a szőnyeg alá söprik az alvásproblémáikat, és nem kezelik egyáltalán.

Happy,Rested,Awakened,Woman,Stretching,Raised,Her,Hands,After,Waking
Fotó: Shutterstock

Rengeteg minden megzavarhatja az alvást

Egy felnőtt embernek általában 7-9 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy a szervezete megfelelően működjön, és ez nincs másképp 50 felett sem. Ha gond van az elalvással, vagy többször felébredünk éjszaka, az nem az idősödéssel járó, természetes folyamat, hanem jelzés, hogy valami megzavarja az alvási mintázatunkat. Rengeteg ok állhat e mögött: az ízületi fájdalmaktól, izomgörcsöktől kezdve a menopauzán át a gyakori vizelési ingerig több minden is tönkreteheti az éjszakai alvásunkat. 

Egyeztessünk orvosunkkal

A tartós kialvatlanság súlyos betegségeknek ágyazhat meg, hiszen a szervezet képtelen a regenerálódásra, és ez csökkenti a koncentrációs képességet, állandó fáradtságot, kimerültséget okoz, és gyengülhet az immunrendszerünk is. Ezért érdemes a háziorvossal egyeztetni, ha az álmatlanság legalább a hét négy napján jelentkezik, több, mint fél órán át tart, mire el tudunk aludni, a szokottnál korábban felébredünk, vagy éjszakánként legalább háromszor felébredünk. Az alvászavar mögötti okok kiderítése után a szakemberek tudnak további kezelési javaslatokat, megoldásokat nyújtani.

Mi magunk is sokat tehetünk az alvásunkért

Akárcsak a fiatalabbaknál, ötven felett is érdemes tudatosan odafigyelni arra, hogy megteremtsük az éjszakai, pihentető alváshoz szükséges feltételeket.  Sokat segít, ha rendszeresen mozgunk, sportolunk, arra azonban érdemes odafigyelni, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt legyen az edzés. Fontos az alvásban a rendszer: ha csak lehet, minden nap ugyanabban az időpontban menjünk aludni, és ugyanakkor keljünk reggel. Délután már ne fogyasszunk koffeint, de napközben is figyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba, hiszen rossz alváshoz vezethet – és az is fontos, hogy lefekvés előtt két órával már ne együnk semmit. 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek