tóth gabi
A forróságban egyre többet forgolódunk az ágyban, egyre kevesebbet alszunk, fáradtabbak vagyunk. Nem kell, hogy így legyen, ez a néhány egyszerű trükk biztosan segít!
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az egészség egyik legfontosabb feltétele. Ám sajnos a legtöbbünk életében gyakori vendég az alvászavar: van, hogy a stressz, a fejünkben kavargó gondolatok miatt nem tudunk aludni, ilyenkor, nyáron pedig a meleg, de akár még egy szúnyog zümmögése is ébren tarthat. De vajon mit tehetünk, hogy jobban aludjunk? Van megoldás! Viszont a kielégítő éjszakai alvást nappal kell megalapozni! Mutatunk is néhány hasznos és jól bevált trükköt!
Alvászavar ellen legjobb a napfény!
A jó alvás nappal, a napfényben kezdődik. A természetes fény ugyanis elősegíti, hogy a szervezetünkben beálljon az alvás és az ébrenlét egészséges ritmusa. A természetes fény, illetve annak hiánya, a nappal és az éjszaka váltakozása segít szabályozni az alvást segítő melatonin hormon termelődését. Ha elegendő mennyiség termelődik belőle, a megfelelő időben álmosodunk el, és képesek leszünk könnyen elaludni. Vagyis igyekezzünk legalább napi 20 percen át természetes fényben tartózkodni, például sétáljunk a szabadban.
Este már kevesebb folyadékot igyunk!
A megfelelő folyadékbevitel nagyon fontos az egészség szempontjából. Viszont a napi 2,5 liter folyadékot érdemes úgy elosztani, hogy a mennyiség nagy részét nappal fogyasszuk el. Amennyiben estére marad a folyadék bevitele, éjjel biztosan felébredünk, hogy elmenjünk a mosdóba. Hiába alszunk utána vissza, a megszakított alvás matt bizonyára sokkal fáradtabban ébredünk. Tehát ne igyunk sokat elalvás előtt! Viszont érdemes éjszaka egy pohár vizet tartani az ágy mellett, hiszen a szomjúság bármikor felébreszthet. Ha ilyenkor iszunk egy-egy kortyot, hamarabb visszaalszunk.
Kapcsoljuk ki a készülékeket!
A képernyők kék fénye egyenes út az alvászavar felé. A legjobb, ha lefekvés előtt egy órával minden kütyüt kikapcsolunk – a tévét is beleértve. Ilyenkor érdemes valamilyen csendes, nyugis szórakozást választani, ilyen például az olvasás. Ha valaki éjszaka felébred, és sehogy sem tud visszaaludni, ne a telefonnal foglalja el magát – az ugyanis csak ront a helyzeten. Még éberebbé teszi az agy alvásért felelős területeit.
A magnézium segít
A magnézium támogatja az izmok és az idegrendszer ellazulását, így a pihentető alvásban is segít. Akinek már megjelent az alvászavar az életében, próbáljon minél több magnéziumban gazdag élelmiszert fogyasztani: ilyen például a mandula, a tökmag, a leveles zöldségek, az avokádó és a banán. De magnéziumot étrend-kiegészítő formájában is szedhetünk - természetesen az orvossal megbeszélve.
Vegyünk vissza a stresszből!
Akinek túl sok stressz van az életében, annak valószínűleg magas lehet a kortizol stresszhormon szintje - ez mindenképpen rontja az alvás minőségét. Épp ezért érdemes hatékony módszereket találni a stresszoldásra. Az első lépés az, hogy lefekvés előtt már ne nézzünk krimit vagy horrorfilmet, és ne ekkor akarjuk megbeszélni párunkkal a nézeteltéréseket. Inkább sétáljunk egyet lefekvés előtt vagy üljünk ki a teraszra beszélgetni és élvezzük a levegő finom illatát. Vegyük figyelembe, hogy bár a testmozgás hasznos, kimerítő edzést ne közvetlenül lefekvés előttre igazítsuk.
Legalább a nyaralás alatt sziesztázzunk!
Furcsa módon a kimerültség is megakadályozhatja, hogy éjszaka pihentetően aludjunk. Ha átvesszük a mediterrán népektől a napközbeni szieszta jó szokását, elég energiánk lesz a délután átvészeléséhez, és az éjszakai alvás is biztosan jobb lesz. Szakértők szerint legfeljebb napi 20 percet érdemes délutáni pihenésre, szunyókálásra szánni - ennél hosszabb és mélyebb délutáni alvás után bágyadtnak, álmosnak érezhetjük magunkat, ahelyett, hogy feltöltődnénk energiával.