tóth gabi
Milyen anyagok találhatók a boltokban kapható szúnyogriasztókban és ezek közül melyik a legkevésbé káros ránk nézve?
A patikákban, drogériákban, áruházakban rengetegféle szúnyog- és kullancsriasztó spray, krém és füstölő kapható. Ezek közül a leghatásosabbak a sprayk, de mit is fújunk magunkra, ha ilyet használunk?
Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint vérszívóriasztásra bizonyítottan, csak a következő vegyületek alkalmasak: dietil-toluamid (DEET), pikaridin (icaridin), etil-butil-acetil-aminopropionát (IR3535) és citriodiol (P-mentán-3,8-diol). Ezek találhatók meg különböző %-ban az itthon is kapható rovarriasztókban és ezt érdemes ezekről az anyagokról tudni.
A legtöbb rovarriasztóban ez az anyag van. Az, hogy mennyi időre tarja távol a vérszívókat, a koncentrációtól függ: 100%-ban 12 óra lenne a hatás, de ilyet nem kapni. Bár hivatalosan az EU-ban maximum 35%-os oldatot lehetne árulni, mi mégis találtunk 40%-osat is. Ezt a vegyületet ha lehet, inkább kerüljük és csak trópusi környezetben használjunk ilyen szert.
A pikaridin ugyanazt tudja, mint a DEET, csak kedvezőbbek a tulajdonságai: szagtalan, nem károsítja a műanyagokat, fénystabil és nem annyira veszélyes az egészségre. Akkor jó, ha 10-20% között van a hatóanyag koncentrációja.
Ritkán használják a gyártók, mivel szemirritáló hatása van és ha egy műanyag tárgyra kerül belőle, akkor megmarja. IR3535-nek is szokták hívni és a fent leírtak szerint az ilyen hatóanyagú sprayket sem árt óvatosan használni.
A természetes eredetű rovarriasztók leggyakoribb összetevője. A vegyületet az eukaliptuszból nyerik ki vagy mesterségesen állítják elő. A boltokban kapható termékek nagy részében mesterségesen előállított változatban (PMD) van benne. Erősen allergén hatású lehet, ezért a gyártók 3 hónapos kor felett ajánlják csak, és csak a bőrpróbát követően. A nem érzékenyek számára viszont kevésbé kockázatos mint a többi hatóanyag, ezért jó választás!