kulcsár edina
Isteni ízeket ad az ételeknek, régen elképzelhetetlen volt nélküle a húsleves. Mára már szinte feledésbe merült, pedig érdemes tartani belőle otthon!
Levele hasonlít a zelleréhez, és nem véletlen: a zellerfélék családjába tartozó lestyán már az ősi időkben is kedvelt fűszernövény volt a magyar konyhákban, levesekben, mártásokban és húsos fogásokban is megállja a helyét. Mára már elég ritkán használjuk, pedig érdemes kipróbálni, és nem csupán a fantasztikus ízvilág miatt: a lestyán ugyanis roppant egészséges, hiszen mint a legtöbb fűszernövény, egyben gyógynövény is. Érdemes ültetni belőle a fűszerkertbe, és nem árt, ha lapul a fűszeresdobozban legalább egy csomag szárított lestyán.
Vegetának is hívják
Különleges aromája miatt vegetaként is emlegetik, hiszen feledhetetlen ízt ad a leveseknek – ha húslevesbe teszed, igazán karakteres ízvilágot fog adni. De jól áll a lestyán a zöldborsólevesnek, és a gulyáslevesben is ott a helye. A levelét és a szárát egyaránt használhatod fűszerezésre, a szárított lestyánlevél pedig kacsához vagy sült csirkéhez illik nagyon jól. Salátába, sajt mellé is nagyon jó választás, de készíthetsz vele pikáns zöldfűszeres szendvicskrémet is.
Felturbózza az immunrendszert
Kiemelkedően magas B- és C-vitamin tartalma miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani belőle, hiszen javítja az immunrendszer működését. Mindemellett az idegrendszerre is jó hatást gyakorol: a magas B-vitamin tartalom miatt nyugtató hatással is bír.
Igazi gyógyír
Erős, intenzív illatát illóolajoknak és kumarinoknak köszönheti, a benne lévő ftalidoknak köszönhetően enyhíti a gyomor és a belek simaizom-görcseit, de jótékony hatással van a húgyhólyag és a húgyutak görcseire is. Segíti az emésztést, hiszen erős ízének köszönhetően serkenti az emésztőnedvek termelődését. Puffadás megelőzésében is kiváló, és étvágytalanság ellen is érdemes fogyasztani. Vizelethajtó hatásának hála csökken a szervezetben a húgysav mennyisége, így több ízületi betegség ellen is hatásos. Méregtelenítő hatásai miatt fogyasztható húgyúti fertőzések és prosztata problémák esetén is. A gyökeréből készült teát így fogyaszd: 1 evőkanál szárított gyökeret áztass 10 percig forró vízben, majd szűrd le. Figyelem: súlyos vesebetegség esetén és terhesség alatt nem szabad fogyasztani!
Így ültesd a kertedbe
Egy átlagos család igényeit két-három tő is kielégíti. Mivel nagy méretű növény, érdemes balkonláda helyett inkább a kertben termeszteni: több évig növekszik és fejlődik. Ha magról szeretnéd nevelni, fontos tudni, hogy hosszú ideig csírázik, és párás környezetre van szüksége, ezért a frissen vetett magok cserepét takard le fóliával vagy üveglappal, és tedd meleg helyre. Négy hét után bukkannak ki a magoncok; előtte és utána is folyamatosan tartsd nedvesen a földjüket. Ha már megjelentek a valódi leveleik, a legerősebb palántákat ültesd át – akár a végleges helyére is mehet, a fűszerkertbe.