tóth gabi
Sokan nem tudják, de a ragadós galaj az egyik legkiválóbb gyógynövény, nagyon magas a C-vitamin tartalma és rendkívül sokoldalú a felhasználása.
Szerencsére az egész országban megtalálható a ragadós galaj, népies nevén kullancsfűnek, szerelemfűnek vagy ragadáncsnak is hívják. A népi gyógyászatban teaként alkalmazzák legtöbbször főként a pajzsmirigy és nyirokrendszer védelme érdekében, gyulladás- és vérnyomás csökkentő és lázcsillapító hatása is van, külsőleg pedig bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák. Érdemes legalább napi egy csészével fogyasztani belőle az egészségünk védelme érdekében. De nem csak a tea, hanem a ragadós galaj szárából kipréselt lé is csodálatosan gyógyhatású. A zsenge, még nem szúrós növényt akár salátához vagy más ételhez is adhatod.
A ragadós galaj gyűjtése: Leginkább erdőszélen találhatod meg, de még a nem gyakorlott szem is könnyen felismerheti, mert szárain jellegzetesen kör alakban ülnek a hosszúkás, keskeny levelek. Tapintása valóban ragacsos, a levelein lévő kis horgoknak köszönhetően a ruházaton is könnyen megtapad a növény, mint egy tépőzár. Főként a virágos hajtását gyűjtik, a növény felső 10 cm-es részét.
Pajzsmirigy betegségek (alul- és túlműködés, autoimmun)
A galajfélék a pajzsmirigy különféle betegségei esetén is alkalmazhatóak, rendszeres fogyasztása segíti a pajzsmirigy optimális működését. A legjobb hatás elérése érdekében ilyenkor három módon alkalmazd a galajt. Teaként napi két csésze ajánlott, a főzetből érdemes gargarizálni vele, a teakészítésnél visszamaradó teafűből pedig a nyakra lehet borogatást tenni.
Rákos és daganatos megbetegedések
Főként a száj és a nyelv rákos megbetegedéseit gyógyítja, de szájüregi fekély, golyva esetén is segít a galajteával való öblögetés. A növény frissen préselt levének fogyasztása is rendkívül kedvező, étkezések előtt érdemes fogyasztani.
Segíti a nyirokkeringést
A test bármely részén előforduló nyirokmirigyek duzzanatainak csökkentésére használhatjuk, mert elősegíti a nyirokkeringést. Duzzadt, gyulladt mandulák, nyaki, hónalji, ágyéki nyirokcsomók esetén a ragadós galaj fogyasztása ajánlott.
Minden vesebetegség kiváló gyógyítója, hasnyálmirigy, máj és lép megbetegedéseit is gyógyítja.
Vizelethajtó, vérnyomáscsökkentő, méregtelenítő, vértisztító hatású, így a húgyutak gyulladása és magas vérnyomás esetén egyaránt lehet használni.
Megfázásra, lázcsillapításra, izzadás csökkentésére is használják.
Nyugtatja az idegrendszert, enyhe altató hatása ismert.
Külsőleg bőrproblémákra lehet alkalmazni
A tea fogyasztása és a lemosás javít az aknés, pattanásos bőrön, hatásos az ekcéma, pikkelysömör, kelések ellen.
A növényből készült borogatás alkalmas az égési sérülések, napégés és mérges csípések ellen, valamint fekélyek kezelésére is sikeresen alkalmazzák.
Így készítsd el a ragadós galajteát:
2 teáskanálnyi szárított ragadós galajt forráz le egy csésze vízzel, hagyd állni negyed órát, majd leszűrve fogyaszthatod.
Napi három csészével nyugodtan ihatsz belőle, mellékhatása nem ismert, hosszútávon fogyasztható, megbetegedések esetén ez kifejezetten javallott is.