tóth gabi
Érdemes ilyenkor felkerekedni, és egy kirándulással egybekötött gyűjtőkörutat tartani, hiszen tele van a természet egészséges, finom növényekkel.
Az ehető tavaszi gyógynövények közül a medvehagymát mindenki ismeri, de ezen kívül is akad, amiért érdemes lehajolni! Erdőn-mezőn rengeteg friss, zöld növényt szedhetünk, melyekből készíthetünk teát, tehetjük őket salátába, de frissen, nyersen is elfogyaszthatjuk. Ilyenkor, tél végén, tavasz elején mindenki ki van éhezve a friss, ropogós zöldségekre, így érdemes a nyakunkba kapni az erdőt. Nem csupán az ízek miatt éri meg szedni, de azért is, mert a legtöbb, vadon termő levélzöldség tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Sokszor még a telekről sem kell kimenni: az ehető tavaszi gyógynövények közül ugyanis rengeteg lapul a kert végében is.
Kiváló saláta lesz a gyermekláncfűből
Pitypang minden mezőn és minden kertben van, de kevesen tudják, hogy a levele nem csupán finom, de egészséges is. Étvágyfokozó, gyulladáscsökkentő és emésztésjavító hatása mellett vizelethajtó és vértisztító tulajdonságai is vannak. Enyhe hashajtó hatása miatt érdemes mértékkel fogyasztani. Magas a C- B1- és B2-vitamin tartalma, de emellett bőven van benne vas, kálium, kalcium és foszfor is. Amint felenged a talaj, máris előbújnak a levelei, így kora tavasszal is szedhető. Friss, zsenge levelei minden zöldségsalátát feldobnak.
Nem csak illatozik az ibolya
Gyermekként mindenki gyűjtött az erdőben ebből az apró virágú, illatos növényből, leginkább anyák napjára. Magas a szaponin tartalma, ezért köptető hatása van. A virágát és a leveleit is szokták gyűjteni: a leveleket egész évben felhasználhatod, a virágokat március-áprilisban tudod leszedni. Az ibolyavirág nem csupán nyálkaoldó, de idegnyugtató és vérnyomáscsökkentő hatású is. Leggyakrabban kandírozva használják fel a konyhában torták, sütemények díszítéséhez.
Főzelék is készülhet a tyúkhúrból
Nem csak a tyúkoknak tesz jót ez az apró levelű növény, bátran fogyaszthatjuk mi is. Mezőkön, erdőkben, de a kertedben is találkozhatsz vele. Álmatlanság ellen például kiváló, de cukorbetegek számára is ajánlott a fogyasztása. Fontos, hogy magas a szanponin tartalma, ezért mértékkel ajánlott fogyasztani. Mindig csak a fiatal hajtásokat szedd le, ezeken fehér, csillag alakú, apró virágok vannak. Nagyon hasonlít a mezei tikszemre, aminek téglavörös vagy kék virágai vannak, ezért mindig csak olyan tyúkhúrt szedj, ami virágzik, hiszen a fehér virágokról ismered fel, hogy melyik az ehető növény. Isteni salátát készíthetsz belőle, de van, aki ennél tovább megy: találhatsz receptet tyúkhúros tésztáról, vagy tyúkhúrfőzelékről is. Ha különlegességre vágysz, érdemes kipróbálni!
Tányérba való a csalán, nem gaz!
Legtöbbször ezért a gyógynövényért nem is kell túl messzire menni, szinte minden kertben megtalálható a kerítések tövében, fák alatt. Gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalma mellett vértisztító, vizelethajtó tulajdonságai is vannak, és az emésztést is segíti. Nem mellesleg az íze is jó. A zsenge, tavaszi hajtásokból isteni főzeléket készíthetsz: hasonlóan kell, mint spenótból.
Akárcsak a gombaszedésnél, a gyógynövényeknél is létfontosságú a növényismeret: alapszabály, hogy csak olyasmit szedj le, amit ismersz! Mielőtt bármilyen gyógynövényt fogyasztani kezdesz, járj utána az adagolásnak; hiszen sok gyógynövény hatóanyaga túl nagy mennyiségben károkat okozhat a szervezetedben.