kulcsár edina
Ez a sárga kis virág szerényen bújik meg a fűben, miközben hihetetlen erő lakozik benne. Ne sétáljunk el mellette, hiszen rengeteg mindenre gyógyír lehet!
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
A pitypang rendkívül erős méregtelenítő, és vízhajtó növény, érdemes tehát diétánkba is beépítenünk. A benne lévő keserű anyagok élénkítik a máj működését, felgyorsítják a méregtelenítést, és gyógyítják a gyomrot. Reumás és köszvényes panaszokra is tanácsos kipróbálni. Természetgyógyászok a pitypang összes részét használják, étkezési célra viszont zsenge levelei a legalkalmasabbak – például salátákba keverve. Tavasszal szedhetjük bátran, de igyekezzünk autóforgalomtól távol eső, tiszta területről gyűjtögetni.
1 napos mintaétrend
Reggeli: Főtt zabkása friss gyümölcsökkel, 2 dl frissen főzőzött pitypang tea
Tízórai: 2 dl epres banán turmix, pitypang sziruppal ízesítve
Ebéd: 1 tányér zöldség leves
Uzsonna: 2 vékony sajtszelet, 1 teljes kiőrlésű pirítós
Vacsora: Cézár saláta pitypang levelekkel, 1 szelet grillezett csirkemellel
Itt az ideje!
Készítsünk pitypang szirupot!
Hozzávalók:
Elkészítés:
A pitypangvirágot tegyük vízbe és lassan kezdjük el főzni. Amikor a víz bugyogni kezd, a fazekat vegyük le a tűzhelyről és éjszakára hagyjuk állni a főzetet. Másnap szűrjük le, kézzel nyomkodjuk ki jól a virágokat. A léhez keverjünk egy kiló cukrot, és adjuk hozzá a fél citromot karikákra vágva. A fazekat fedő nélkül tegyük ismét a tűzhelyre. Kis lángon melegítsük, pároljuk, vigyázva arra, nehogy forrjon. Végül töltsük befőttesüvegekbe.
Milyen virágok ehetők még? Rózsa, kankalin, golgotavirág, akác, árvácska, bodza, ibolya, körömvirág
Narancsbőr elleni tea
Ha narancsbőr ellen szeretnénk bevetni, a gyökeréből és a leveléből készítsünk teát. Egy kicsit kesernyés az íze ezért érdemes más gyógynövényekkel együtt megfőzni. Keverjünk össze egy rész pitypangot két rész hárssal és mentával. Ebből a keverékből egy púpozott teáskanálnyit tegyünk két deci vízhez. Áztassuk negyed órán keresztül, végül szűrjük le. Ha még így is kesernyés, édesítsük kevés mézzel!
Rágcsáljuk a szárát!
Cukorbetegeknek azt ajánlják, hogy naponta egyenek meg a szárából tíz szálat, amíg virágzik. Természetgyógyászok szerint tavaszi fáradság és levertség ellen is használhatjuk kúraszerűen két héten keresztül.