Létrehozva: 2022.02.11.

Nehezen alszol el? Ez a két egyszerű trükk segít

Nem csak bosszantó, az egészségre is káros a lefekvés utáni álmatlan forgolódás. Szerencsére lehet tenni ellene: ezek a módszerek segítenek, hogy hamar álomba merülj.

Szerző E. V.

Ha gyakran előfordul veled, hogy nehezen alszol el, nem szabad beletörődni, hiszen az alvászavarok hosszú távon nagyon megterhelik a szervezetet. Nem csupán a közérzeted lesz rossz egy álmatlan éjszaka után, de, ha rendszeresen előfordul, hogy nehezen alszol el, hosszú távon megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, magasabb lehet a vérnyomásod, és az immunrendszered is legyengülhet. A káros egészségi hatások mellett az alvászavarok elhízáshoz is vezethetnek, hiszen az állandó kimerültség miatt felborul az éhség-jóllakottság érzés egyensúlya, ezért megnőhet a szénhidrát-bevitel. Szakemberek szerint általában stresszes, megterhelő időszakokban fordul elő az elalvás zavara, és bár kézenfekvő megoldásnak tűnhet egy enyhébb altató alkalmazása, érdemes előbb a természetes módszereket kipróbálni. 

Fotó: pixabay.com

1. Csendesíts el mindent – magadat is

Fotó: pexels.com

Ahhoz, hogy könnyen el tudj aludni, rá kell hangolódnod az alvásra – ami nem könnyű, ha stresszes napod volt, és estére kimerített az idegeskedés. Az, hogy milyen technikától tud valaki lelazulni, teljesen egyéni: van, akit egy forró fürdő, másokat egy jó könyv vagy egy természetfilm kapcsol ki. Egyvalami azonban mindenkinél ajánlott: lefekvés előtt legalább egy órával érdemes elkezdeni készülődni az éjszakára: rendet rakni, összepakolni, és ilyenkor már ne vegyél a kezedbe mobiltelefont, és a tévét is kapcsold ki, hiszen a kék fény csak ront a helyzeten. Az apró-cseprő feladatok, mint az ágyazás, pakolás segítenek földelni, a jelenre koncentrálni, és kizökkenni a napi problémákból, feszültségből. Ha ennek ellenére úgy érzed lefekvés után, hogy tovább pörög az agyad, próbáld ki a következő vizualizációs gyakorlatot: gondolkodás helyett képzelj el egy szép, nyugodt és kellemes helyszínt, például egy nyári éjszakát a vízparton, vagy azt, hogy a csillagos ég alatt fekszel. Közben ne hagyd, hogy visszaterelődjenek a gondolataid a problémáidra, mindig térj vissza a képhez. Egy-kettő el fog nyomni az álom.

2. Legyen hűvös és sötét szoba

Fotó: pexels.com

Testünk arra van berendezkedve, hogy amint lemegy a nap, aludnunk kell – fényben pedig aktívak vagyunk. Ezért fontos, hogy lefekvés előtt teljesen elsötétítsd a szobát: könnyen lehet, hogy egy bevilágító utcai lámpa fénye zavarja meg az alvásodat. Figyelj a szoba hőmérsékletére is, hiszen alvás közben a test átlaghőmérséklete csökkenni kezd, ezért, ha túl meleg van, a szervezetednek nehezebb szinten tartania a belső hőszabályozását. Emiatt nyugtalanabbnak érezheted magad, és sokkal nehezebb elaludni is. Ráadásul, ha sikerül is elaludnod, kevésbé mély lesz az álmod. Szakemberek szerint az optimális hőmérséklet alváshoz a 18-19 Celsius fok. Ne felejts el lefekvés előtt alaposan kiszellőztetni: a friss levegő segít, hogy könnyebben álomra szenderülj.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek