Létrehozva: 2020.05.12.

Nem lehet elégszer elmondani, igyál sok vizet

Nem lehet elégszer elmondani, milyen fontos a szervezet számára az elegendő folyadék – mégpedig a tiszta víz, és nem a cukros üdítők vagy az alkohol. Megmutatjuk, mi minden történhet velünk, ha nem iszunk elég vizet.

  • Súlyosan megbetegedhetünk. Ha viszont gondosan odafigyelünk arra, hogy a nap során elég folyadékot igyunk, az csökkenti a vesekőképződés, a húgyúti és a vastagbéldaganatok, valamint a szívroham kockázatát is. Érdemes tehát attól függően, hogy mekkora a testsúlyunk és milyen meleg van odakint 2-3 liter vizet meginni naponta.
  • Lelassul az anyagcserénk. Több orvosi kutatás is bebizonyította már, hogy komolyan lelassul az anyagcserénk, ha ki vagyunk száradva. Ha viszont a szervezetünk megfelelően hidratált, akkor pihenés közben is több kalóriát égetünk el, hát még ha aktívan sportolunk is valamit.
  • Gyengébben működik az agy. Ha nincs elegendő folyadék a szervezetben a sejtek is kiszáradnak, erősebben kell gondolkodnunk például egy-egy feladat megoldásához. Egy 2019-es brit kutatás során megfigyelték, hogy a vizsgált tizenévesek agya szabályosan összezsugorodott, amikor nem ittak eleget. Természetesen az agyuk vízivás hatására visszanyerte eredeti méretét.
  • Sokkal többet eszünk. Ha minden étkezés előtt megiszunk fél liter ásványvizet, akkor a kutatások szerint átlagosan 75-90 kalóriával kevesebbet eszünk. Három hónap alatt ez akár két és fél kiló fogyást is jelenthet. Nem mindegy!
  • Ráncosodni kezd a bőr. Ha a test kiszárad, akkor a bőr is. Ha viszont belülről megfelelően hidratáljuk magunkat, a víz feltölti és felélénkíti a fáradt bőrt, és kisimítja az apróbb-nagyobb ráncokat.
  • Rosszabb lesz a hangulatunk. Egy 2009-es kutatás során szomjas résztvevőkkel végeztettek 60-75 perc aerob edzést, míg a résztvevők egy másik csoportja eleget ivott. A kiszáradt csoport tagjai sokkal többször panaszkodtak fáradtságról, rossz hangulatról, dühös, feszült és depresszív érzésekről, mint azok, akik mozgás közben vizet is ittak.
  • Az emberi test mintegy 60 százaléka vízből áll, dehidratált állapotban a vértérfogat csökken, a tápanyagok nehezebben jutnak el az izmokhoz, a szívnek pedig keményebben kell dolgoznia. Ha mindez melegben történik, az illető könnyen hőgutát kaphat. Mellesleg a súlyos folyadékvesztés másik, szemmel látható jele a sárgásabb színű vizelet.

    Egy kutatás szerint az agyunk „összezsugorodik” a folyadék hiányától. A vízhiány a nőknél hangulatingadozásban, fejfájásban, nehéz koncentrációban mutatkozik meg, míg a férfiaknál ez súlyvesztés (!) és ingerültség formájában figyelhető meg. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni abban az esetben, ha ivás ellenére nem javulnak a tünetek. Kisgyerekek esetében mindig orvoshoz kell fordulni, ha azt gyanítjuk, hogy ki van száradva. Babák esetében mindig hívjunk orvost, ha az elmúlt 24 órában hatszor vagy annál többször volt hasmenése illetve ha háromszor vagy annál többször hányt. Ha az orvos úgy gyanítja, hogy ki vagyunk száradva, ezt egy vér-, illetve vizeletvizsgálattal könnyen ellenőrizni tudja, amely megmutatja nátrium és a kálium egyensúlyát a szervezetünkben.

    Ha a kiszáradás tüneteit figyelmem kívül hagyjuk, és nem pótoljuk a folyadékot, akkor a dehidratáció súlyossá válhat. Ez az állapot már sürgős orvosi, kórházi beavatkozást igényel.

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek