tóth gabi
A fejfájásnak rengeteg fizikai és lelki oka is lehet. Mégis van valami, amire lehet, még te sem gondoltál, pedig roppant egyszerű hiány is állhat a háttérben.
A fejfájás hátterében rengeteg dolog állhat. Sokan szaladnak az orvoshoz, vagy kapkodják a fájdalomcsillapítókat. Sokszor a fejfájás nem is utal komolyabb betegségekre. Eszedbe jutott valaha, hogy vitaminhiány is okozhatja? Most megtudhatod, melyek azok a vitaminok, amiket érdemes pótolnod.
1. B1-vitamin
A B1-vitamin a gerincvelő és az agy közötti idegi jelátvitelért felelős. Azon enzimek működéséhez is elengedhetetlen, melyek által a szervezet szénhidrátokból energiát termel. Szükséges a rendszeres B1-vitamin- bevitel, mert nem tárol eleget belőle a szervezet. A vitamin pótlása serkenti a memóriát, hozzájárul az idegkárosodás megelőzéséhez. Gyakori fejfájás mellett előfordulhat zsibbadó kéz, fáradtság, levertség is. Fogyassz több napraforgómagot, borsót, zabpelyhet, mogyorót, kesudiót.
2. B3.vitamin
A B3 vitamin olyan vízben oldódó anyag, melynek szerepe van a sejtek energia-háztartásában és a DNS-lánc kijavításában, valamint koleszterinszint-szabályozó, és az idegek és emésztőrendszer szabályozásában is részt vesz. Ha gyakori fejfájással küzdesz és ingerlékeny vagy, valamint fogínygyulladásod is előfordul, akkor megeshet, hogy ez a vitamin hiányzik a szervezetedből. Egyél több halat, spenótot, tökmagot, búzakorpát, teljes kiőrlésű kenyeret.
3. B5-vitamin
A B5 vitamin hiánya is okozhatja a fejfájást. Ez az anyag nagy szerepet játszik a zsír- és cukoranyagcsere folyamatokban, de a mellékvese által előállított stresszoldó hormonok előállításában is. Amennyiben gyakran fáj a fejed, zsibbadást, szorongást érzel, sokszor vagy kimerült, akkor érdemes utána nézni, hogy esetleg ez a probléma állhat-e a háttérben. Érdemes lencsét, tojást, brokkolit, mogyorót fogyasztanod.
4. Nátrium
Ez az anyag a szervezetben számtalan folyamatában részt vesz. Szabályozza a folyadékháztartását, az izomműködést. Részt vesz az idegrendszerben és az ingerületátviteli folyamatokban. A nátrium teszi lehetővé az izmok összehúzódását. Előfordulhat, szédülés, alacsony vérnyomás, fejfájás, éjszakai izomgörcsök. Ezen tüneteket ha észleled érdemes sóból többet fogyasztani. Ha sokat sportolsz,akkor is pótold a nátriumot! Nem kell megvárni, míg el kezd fájni a fejed!
5. Vas
Vas nélkül a szervezet nem lenne képes az oxigént a sejtekbe juttatni. Ezért nagyon fontos a kellő mennyiségű vas bevitele. Bizony gyakran okozhat a hiánya fejfájást, hajhullást, kimerültnek érezheted magad, sőt a körmeid is töredezettek lehetnek. Mákban, szezámmagban, petrezselyemben, tökmagban, kesudióban, lencsében is megtalálható. Ezeket fogyaszd gyakrabban!
Természetesen komolyabb vitaminhiány esetén érdemes azokat tabletta formájában is bevinni a szervezetbe.