tóth gabi
Sok mindent hallottál már az útifûmaghéj áldásos hatásairól, de fogadjunk, hogy nem vagy tisztában azzal, pontosan hogyan kell használnod? Most figyelj, segítünk!
Szinte hihetetlen, pedig igaz, hogy létezik egy olyan, leginkább gabonákhoz hasonlítható alapanyag - az útifűmag és maghéj - ami épp ellentétes hatást vált ki a szervezetedből, mint a búza, a rozs vagy a kukorica. Mivel az útifűmag magállományában a búza szénhidráttartalmának csak töredéke található, nem hízol tőle ha megeszed, hanem épp ellenkezőleg:
minél többet eszel belőle, annál gyorsabban szaladnak le rólad a kilók.
Az útifűmag pedig maga a csoda, kivételes tulajdonságait a hatékony diétaprogramok egyre gyakrabban alkalmazzák. Nem véletlen, hogy a hazai fogyókúrás közösség vezéralakja, azaz Norbi saját termékeinek előállításához évek óta használja ezt a fantasztikus magvacskát.
Mielőtt azonban elmerülnénk az útifűmag felhasználásának fortélyaiban, érdemes kicsit jobban megismerni magát a növényt - hiszen mégiscsak fontos, hogy tudjuk, mit eszünk nap mint nap a karcsúságért! A rengeteg pozitív hatással rendelkező útifűmag - más néven: indiai bolhafű - Nyugat-Ázsiában és Indiában őshonos egynyári növény, melynek a magját és a magburkát leggyakrabban gyógyászati célokra használják.
Kúraszerű fogyasztása jelentős mértékben hozzájárul az emésztési folyamatok gyorsításához és csökkenti az éhségérzetet. 85 százalékos rosttartalma révén kipucolja a beleket, közreműködésével helyreáll a bélflóra, így az immunrendszer egésze erősödik. Az útifűmag jótékony tulajdonságait még tovább lehet sorolni: csökkenti a vércukor-, triglicerid- és a koleszterinszintet is.
1. Keverd reggeli gabonapelyhedhez!
A szokásos müzlidet gazdagítsd egy kis útifűmaghéjjal - elég mindössze egy teáskanálnyit belekeverni az alapmüzlidhez. Add hozzá a gyümölcsöket - vagy amit szeretsz hozzá - és a joghurtot, majd miután végeztél, igyál rá egy nagy pohár vizet, teát vagy limonádét.
Házi müzliszeletbe is belecsempészheted!
2. Keverd a piskóta tésztájába!
Hozzávalók:
Így készítsd:
Verd habbá a tojásfehérjét a sóval, add hozzá az édesítőt majd a tojásfehérje porral elkevert útifűmaghéjat. A masszát simítsd szilikonos sütőpapírral bélelt tepsibe (méret: kb: 35 cm X 25 cm). 170 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt elkészül. Piskótatekercshez sütés után egy konyharuha segítségével csavard fel.
Ha valamilyen oknál fogva nem használsz vagy nem szívesen használsz zselatint (bonyolultnak találod, már párszor megjártad vele, nem szereted az ízét, vega vagy vegán vagy, stb.), esetleg szeretnél valami egyszerűt és újat tanulni, akkor az útifű maghéjat érdemes kipróbálnod.
A zselatinnal készülő sütemények és krémek készítésénél kiváló alternatív megoldást jelenthet. Gyakorlatilag úgy működik, mint a zselatin, csak jóval egyszerűbb a használata. Az útifű maghéjat és a zselatint akár egymással kombinálva is használhatod, ha például a süti vagy a krém nem lett elég szilárd, mert mondjuk kevés zselatint használtál.
Mivel növényi eredetű, vegetáriánusok is fogyaszthatják. Az útifű maghéj “zselésítő” hatása a vízmegkötő képességén alapul, az útifű vízből akár a tömegének 20-szorosát is képes megkötni. Az adagolást igen könnyű kitapasztalni, általában fél kiló gyümölcshöz 1 evőkanál elegendő.
Az útifű maghéj természetes gyümölcszselék és gyümölcsrétegek, krémek szilárdítására is alkalmas.
A kezdő lépésekben szeretnék Neked segíteni a következő két diétás és finom sütivel, amelyekben útifű maghéjat használtam:
3. Keverd palacsinta tésztájába!
Váltsd ki a liszt egy részét útifűmaghéjra és egészségesebb lesz a palacsinta. Minden 5. kanál liszt helyett használj útifűmaghéjat. Egyszerre legföljebb 10 palacsintára való tésztát keverj be, mert ahogy dagad az útifűmaghéj, úgy sűrűsödik a massza. Ha pedig teljes mértékben elhagynád a lisztet a palacsintából, íme itt egy bevált recept:
Hozzávalók:
(3-4 adaghoz)
4. Gyúrj házi tésztát liszt nélkül
Ha szereted a túrós vagy a mákos tésztát, de riaszt a sok szénhidrát, ezt a receptet neked találták ki!
Hozzávalók:
Így készítsd:
A tojást, a kókusztejet és a sót turmixold össze, majd ezt a lét öntsd rá az útifűmaghéjra. Gyors mozdulatokkal keverd össze, majd azonnal simítsd a pépet egy szilikonos zsírpapírra. Előmelegített sütőben 160 fokon 10 perc alatt süsd készre. A kisült tésztát húzd le a zsírpapírról és tekerd fel, mint a palacsintát. Vágd csíkokra, kíméletes mozdulatokkal lazítsd fel a tésztát és már mehet is a tányérra. Jó étvágyat!
5. Készíts útifűmaghéjjal kenyeret
Gluténallergiásoknak nagy segítség ez a lehetőség. Az egyik verzió szerint kókuszliszttel és némi sóval kell az őrölt útifűmaghéjat összekeverni, majd tojással, sütőporral összegyúrva áll össze a kenyértészta. Működik!
Elkészítheted zsömlének is! Nagyon guszta, nézd!
6. Használd krémekhez, zselékhez!
Az útifűmaghéj hamar felveszi a vizet környezetéből, éppen emiatt körülötte kocsonyás állag alakul ki. Ebben a rendszerben az útifűmaghéj úgy viselkedik, mint egy kötőanyag. Képes egyben tartani akár a túrógombócot, vagy a túrótortát is. De még a pohárkrémek is dúsabb állagúak lesznek, ha keversz bele egy kis útifűmaghéjat.
Fogyókúra szempontjából az a jó, ha a gyomorban duzzad meg, mert így eltelít, és teljesen elmulasztja az éhségérzetet.