tóth gabi
Óriási sikert aratott fõzött pisztácia fagyijával Fazekas Ádám. A római Gelato Festival Europa zsûrije ugyanis ezt a finomságot találta a legjobbnak az új generációs fagylaltok kategóriájában. A pékbõl lett cukrász arra a legbüszkébb, hogy egyik törzsvendége 21 év után szokott vissza a gyümölcsfagyira.
Mindig is édesszájú volt, ám 23 éves koráig eszébe sem jutott, hogy ne csak habzsolja a finom sütiket és fagyikat, hanem maga is készítse.
„Gyerekkoromban a kinder, valamint az örök szerelem csoki és vanília fagyi volt a kedvencem. Emlékszem, mindig három gombócot kértem ezekből” – mondja a %Ripost%-nak Fazekas Ádám, aki péknek készült, ugyanis azt tervezte, hogy Attila bátyjával együtt a családi pékséget viszik majd tovább. Ám ekkor hirtelen azt érezte, hogy ő pékként sosem lenne igazán boldog, de nagyon szeretne egy saját fagyizót.
„Kitanultam ezt a mesterséget és 2017-ben a Váchoz közeli Kisnémediben egy faházban megnyitottuk az első cukrászdánkat” – mesél a kezdetekről Ádám.
A fiatalember nevetve emlékezik, hogy gyerekként azon morfondírozott, egy fagylaltot miért is kell főzni, ha az hideg, de ma már meggyőződése, hogy ezek a legjobb fagylaltok.
Ádám, és társtulajdonos testvére, Attila ugyanazokat a szigorú elveket képviseli. Legyen szó fagylaltról, vagy süteményekről, az ő termékeik kizárólag természetes alapanyagokból készülhetnek. Ízfokozóknak, aromáknak nincs helye. Amit lehet, helyi termelőktől szerzik be.
Arra a kérdésünkre, hogy így is meg lehet-e ebből élni, Ádám azt feleli: meg bizony.
Mindezt jól mutatja, hogy a nyerő párosnak jelenleg két cukrászdája is van. Egy Rétságon, a másik pedig Budapesten. A Kisnémediben fekvőt ugyanis időközben munkaerő hiány miatt be kellett zárni.
„Átlagosan 300 forintért adunk egy gombócot. Egyszerre 20-24 féle fagyit árulunk a süteményeken kívül, de valójában ötven féle fagylalt szerepel a repertoárban”
– mondja Ádám.
Az újdonsült nyertes szerint a kor divatjának megfelelően a „mentes” fagyik mindent visznek.
„Van egy különlegességünk, a „Minden mentes fekete málna”, amelyhez a gyümölcsöt a szülőhelyemről, Püspökszilágyiból szerezzük be egy idős bácsitól. Ennek a fagylaltnak a különlegességét az adja, hogy tej, glutén, laktóz és cukormentes, valamint vegán is, így semmilyen állati eredetű összetevőt nem tartalmaz. Gyakorlatilag étcsokiból és málnából áll” – árulja el Ádám, aki további terveiről is beszélt a %Ripost%-nak.
Mint mondta, a versenyzés egyelőre háttérbe szorul, ugyanis a 2021-es világbajnokságra szeretnének majd megfelelően felkészülni. Emellett jövőre testvérével szeretnének elindulni az „Ország tortája” versenyén is.
És, hogy mi a siker titka? Nos, Fazekas Ádám szerint pofonegyszerű az egész.
„Nagyon kell szeretni, amit csinálsz. A munkát és a terméket is. Lehet, hogy furán hangzik, de számunkra a pénznek már nincs jelentősége, csak a pozitív visszajelzéseknek. Én a mai napig rendszeresen kóstolom a fagyijainkat, ám gyakran otthon is jóízűen eszem házi tejszínhabbal. A vendégeinket mindig kiskanállal kóstoltatjuk, hogy tudjanak választani a kínálatból. Életem eddigi legmeghatóbb visszajelzése az volt, amikor valaki, aki előtte 21 évig nem fogyasztott gyümölcsfagyit, a miénket megkóstolva annyit mondott: ez csodás. Ezért érdemes csinálni” – mosolyodik el Ádám.