Magyar Péter nem az első a Tisza pártban aki újságírókra támadna

INSIDER
Létrehozva: 2022.01.24.

Meglepő, mit mond Csollány Szilveszterről és a lélegeztetett betegekről a pszichoterapeuta

Az egész ország Csollány Szilveszter felépüléséért drukkol, aki november óta küzd a koronavírussal és több mint ötven napja intenzív osztályon kezelik, de még van esély a gyógyulására.

Hallhat és érezhet Csollány Szilveszter, ahogy sok esetben a többi lélegeztetett beteg is”

– mondta el a Ripost-nak dr. Jakubovits Edit egyetemi adjunktus, altatóorvos és pszichoterapeuta.

Változatlan Csollány Szilveszter állapota, aki november elején kapta el a koronavírust. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnokot jelenleg az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben kezelik, speciális lélegeztetőgépen tartják, több mint 50 napja fekszik az intenzív osztályon – számolt be róla a Bors.

Csollány Szilveszter (Fotó: Nemzeti Sport/Árvai Károly)

A főorvos szerint van remény a gyógyulásra

Dr. Zacher Gábor, a hatvani kórház főorvosa a lapnak azt nyilatkozta, bízhatunk az olimpiai bajnok felépülésében, mivel egy jó egészségi állapotban és kiváló kondícióban lévő egykori élsportolóról van szó.

„Csollány ugyan már hosszú ideje harcol, de annak örülni lehet, hogy a szervezete még nem adta fel. Tudunk olyanokról, akik három hónap mélyaltatás után is felépültek, ezért bízhatunk abban, hogy Csollány is megnyeri ezt a csatát – mondta a Borsnak.

„A lélegeztetett beteg él és észlel!”

A koronavírussal harcolva sokan kerülnek kórházba és lélegeztetőgépre.

„A lélegeztetett beteg – főleg, ha gyógyszerezve és intubálva van – elveszti a tér-idő érzékét, és emlékei is zavarossá válnak időlegesen a betegség, a gyógyszerek és az oxigénhiány miatt. De nem halott! Él és észlel!” – mondta a Ripost-nak dr. Jakubovits Edit egyetemi adjunktus, altatóorvos és pszichoterapeuta.

Dr. Jakubovits Edit (Olvasói fotó)

„Csak a tudatállapota másként működik. A hallás csatornája viszont a halál pillanatáig nyitva van! A beteg észleli a környezetét, a túlélése érdekében az idegrendszer fokozottan ellenőriz minden információt, és igazodik hozzájuk. El kell mondani neki, hogy bíznak benne, hiszen azért kezelik, és most nincs más dolga, csak pihenjen, a többivel nem kell foglalkoznia, csak gyűjtse az erőt” – emeli ki dr. Jakubovits Edit.

Az egyetemi adjunktus olyan esetet is említ, amely egyértelműen bizonyítja, hogy a lélegeztetett beteg hall.

„Több helyen a nővérek felhívják a rokonokat a piros zónás mobilról és biztatják őket, hogy beszéljenek a beteghez. Ennek hatására az eszméletlen lélegeztetett betegnek rendeződik a vérnyomása és pulzusa, hiszen a beteg megérti, hogy mi történik vele”.

Segítenek a biztató szavak, a kedves emlékek, a hozzátartozók hangja, és a közös ima ereje

Képünk illusztráció (Fotó: GettyImages)

Ma már több kórház intenzív osztályán is bejáratott gyakorlat a Covid óta, hogy mindennap fejhallgatón keresztül pszichológusok, hipnoterapeuták által felmondott hanganyagot játszanak le a betegeknek. Ennek témáját kifejezetten a lélegeztetéshez, illetve a Covidhoz igazítva fogalmazták meg.

Dr. Jakubovits Edit pedig olyan anyagot készített, amit a hozzátartozóknak szánt. Ezeket a szempontokat felhasználhatják a betegeikkel való beszélgetések során, vagy akár készíthetnek saját hangüzenetet is, ha a beteg éppen lélegeztetve van, és nem tudnak vele telefonon beszélni. A segítő szövegjavaslatok támpontok lehetnek a lélegeztetett betegek hozzátartozóinak és ingyenesen elérhetők a Youtube-on, valamint a Magyar Hipnózis Egyesület honlapján.

Hipnózis COVID fertőzés miatt lélegeztetett betegeknek:

Kommunikációs minta COVID-os beteg rokonainak:

Hipnózis az elhúzódó, long COVID, poszt Covid állapotból való felépülésre:

„A semmi legyőzhető!”

A pszichoterapeuta ezeket emelné ki a bajnokot segítő szövegben: „Szilas élete a bajnokságok után is küzdelmes volt, de ezekből is felállt. A család nagyon fontossá vált számára, és meghatározta a döntéseit. Voltak jó és rossz döntések, amelyek további nehézségeket támasztottak az útján, de valahogy minden elrendeződött. 2018 ban ezt nyilatkozta: 'Sportolóként sokkal egyszerűbb minden. Napi, heti, havi időrendbeosztás, világos célokkal. Aztán miközben évtizedeken át naponta 8-10 órán keresztül ki sem jössz a teremből, egyszer csak ott maradsz a semmiben.' Mégis megtalálta a helyét, és tanítványinak is sokat tudott adni, volt, akinek az életbe, a közösségbe való beilleszkedését segítette. Sokat küzdött, nagyon elfáradhatott ezekben. A mostani állapota hasonlíthat ehhez a 'semmihez'. Kitűnő emberként tiszteli az ország, edzőként, oktatóként a szülők és a gyerekek is sokat köszönhetnek neki. A család is fontossá vált a számára, ez lehetett a legjobb döntés az életében, és az ő szeretetük is fontos megtartó erőt jelent most. A semmi legyőzhető!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek