kulcsár edina
Jó hírek érkeztek a szétválasztott bangladesi sziámi ikrekről! Rabia már kitűnően van, elhagyhatta az intenzív osztályt, játszik és énekel. Rukiát még mindig altatásban tartják a többszörös szövődményei miatt, ám már nála is látszanak a javulás jelei.
A hétvégén utaznak a magyar orvosok Bangladesbe, hogy tovább folytassák az augusztus elején szétválasztott ikerpár, Rabia és Rukia kezelését. A 3 éves kislányok a legfrissebb hírek szerint egész jól vannak: olyannyira, hogy Rabia már el is hagyhatta az intenzív osztályt.
„A kislány már jól van, játszik és énekel az édesanyjával, így az orvoscsapat már meg is tudja kezdeni a rehabilitációját” – tudtuk meg Sándor Alexandra Valériától, a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány sajtósától. – „Rukaya azonban továbbra is altatásban van a többszörös szövődmények miatt. Van azonban remény, mert lehet nála ébredésre utaló jeleket érzékelni.”
Ez a helyzet teljesen természetes, hiszen hatalmas beavatkozáson estek át nem is olyan régen. Miután dr. Hudák István kettéválasztotta az agyukat ellátó fő verőeret, és dr. Pataki Gergely lehetővé tette a koponyájuk saját bőrrel való befedését, dr. Csókay András 33 órás műtéttel operálta szét őket. A beavatkozás alatt háromszor is súlyos vérzés lépett fel, a lányok életveszélybe kerültek, amit az aneszteziológusok hárítottak el.
„A műtét során mindig több orvos dolgozott egyszerre az előre meghatározott műtéti rend szerint. Mindannyiuknak volt már hosszabb műtétek során szerzett tapasztalata: ilyenkor megvannak a bevált technikák, amelyek segítenek a koncentrációban. Az orvosok jóformán nem is érzékelték az idő múlását, hiszen minden külső tényező megszűnt a számukra, csak az ikrekre fókuszáltak. Csókay és Pataki doktornak is az segített a hit jelentette lelki háttér mellett, hogy kitartó tudományos munkával mindvégig szem előtt tartotta a célt, ami nem volt más, mint megteremteni egy jobb életminőség esélyét a két kislánynak” – tudtuk meg a sajtóstól a kulisszatitkokat.
Miután Csókay András és Pataki Gergely doktor, valamint a csapatuk a hétvégén visszatér Bangladesbe, megvizsgálják a gyerekeket, újra értékelik a helyzetet, és megbeszélik, milyen kisebb műtétekre van szükség a továbbiakban ahhoz, hogy a felépülésük a lehető legnagyobb biztonsággal elindulhasson.
„A következő nagyobb beavatkozás előreláthatólag a koponyacsont pótlása lesz télen. Addig is az ikrek állapotát folyamatosan figyeljük, és az Operation Freedomnak elnevezett szétválasztó műtét folytatását ennek megfelelően tervezzük. A teljes rehabilitációjuk azonban több évig fog tartani” – fogalmazott Sándor Alexandra.
A csapathoz két újabb magyar szakember csatlakozik: a Semmelweis Egyetem rektora felajánlotta, hogy Bangladesbe küld egy, a Pető intézetben kiképzett konduktort és gyógytornászt, hogy ők is segítsék a lányok felépülését.