tóth gabi
A szeretet ünnepeként számon tartott, vallási eredetű, háromnapos ünnephez számos jelkép és szokás társul. Mutatjuk, mit ünneplünk pontosan karácsonykor és mit érdemes tudni az ehhez köthető jelképekről.
A karácsony és a szenteste fő jelképei a fa mellett a pásztorok, a három napkeleti király, a jászol, ami egy istállóban áll, a kis Jézus és az éjszakai eget bevilágító csillag. Pedig Jézus valójában nem istállóban, nem decemberben, nem szenteste és nem éjszaka született, a három király nem király volt és nem is hárman voltak, a csillag pedig lehet, hogy nem is csillag volt. Mindennek azonban semmi jelentősége az ünnep lényegét tekintve.
A szenteste valójában még az advent része. Ez a karácsony előestéje, az ünnepekre való felkészülés napja. A keresztény vallást gyakorló családok ezen a napon böjtölnek és éjfélkor misére mennek. A böjtöt tartók ezen a napon az éjféli mise előtt csak növényi eredetű ételt esznek, jellemzően babot, lencsét, diót, almát, mézet vagy mákot.
Jézus születésének napját. Mindezt úgy, hogy Jézus valójában nem is ezen a napon született. Azért ez a nap Jézus születésnapja, mert az ókorban ezen a napon több pogány ünnep is volt. Rómában december 25-én volt például Saturnus (Saturnalia), a földművelés istenének ünnepe, a Mithrásznak, a felkelő nap istenének születésnapja és a téli napforduló ünnepe is. Mivel könnyebb volt úgy elfogadtatni a néppel egy keresztény ünnepet, ha aznapra amúgy is esett egy pogány ünnep, december 25-e lett Krisztus születésének napja. (Szent) Gyula pápa 350-ben nyilvánította december 25-ét Jézus születésnapjává. A karácsonyt magát egyébként a IV. században, a kereszténység államosításakor nyilvánították hivatalos ünneppé. Krisztus születése a keresztény világ számára a Megváltó Földre érkezésének ünnepe, a fény eljövetele, a szeretet és a reménység üzenete.
Szent Istvánt, de nem a királyt, hanem az első vértanút. A történet szerint Szent Istvánt a jeruzsálemi zsinagóga elöljárói Jézus istenségnek való hirdetése miatt a város szélén halálra kövezték. Emiatt a hívők kr. u. 36-ban az apostolok segédévé választották. A néphagyományban pedig István napja az egészség és a termésvárás napja volt.
Mivel a Bibliában egy szó sincs Jézus születésnapjának dátumáról, ezért nem tudni pontosan. Annyi biztos csak, hogy nem decemberben. Elméletek szerint inkább március 25-én vagy január 6-án, esetleg november 25-én. A lényeget tekintve ez azonban mindegy is: a karácsony a Megváltó eljövetelét és az Istennel kötött új szövetséget jelképezi.
A jel pedig ez lesz számotokra: találtok egy kisgyermeket, aki bepólyálva fekszik a jászolban.”