Magyar Péter mindenkit kihasznál: a választóit, a barátait, de még a családját is

INSIDER
POLITIK

Szerző t.t.

Létrehozva: 2024.11.18. 05:45

1000 napja tart a háború Ukrajnában. Véget kell vetni a vérontásnak!

Egymillió halott vagy sebesült katona, több mint tízezer civil áldozat, 6,7 millió menekült. 1000 napja tart a háború.

1000 napja tart a háború Ukrajnában. Pontosabban: november 19-én lesz ezer napja, hogy Oroszország megindította az Ukrajna elleni háborút. Az Európai Parlament november 19-én rendkívüli ülést tart, hogy megemlékezzenek az ezer napról, amely eltelt az orosz–ukrán háború kezdete óta, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is beszédet fog mondani.

háború
A háború során eddig elesett vagy megsérült egymillió katona. 1000 napja nincs béke Európában - Fotó: Anadolu via AFP

1000 napja nincs béke Európában

Ezer napja nincs béke Európában, de Donald Trumpnak talán sikerül az, ami eddig másnak nem, és elérhető közelségbe kerül a tűzszünet, a fegyvernyugvás, mert már eddig is óriásiak a veszteségek emberéletben és anyagiakban. 
2022. február 24-óta Ukrajna területének közel ötödét elfoglalták az oroszok. A harcok során elesett vagy megsérült egymillió katona. Hogy pontosan hányan vannak, arról nincs adat, mindkét fél csak a másik veszteségeiről számol be, és a közölt adatok már az információs háború részét képezik. 
Több mint tízezer civil veszthette életét eddig a háborúban. Az ENSZ adatai szerint 6,7 millió ember hagyta el Ukrajnát, többségük nő és gyermek.
Az Európai Unió a háború kezdete óta

  •  130 milliárd dollár katonai, humanitárius és pénzügyi támogatást nyújtott Ukrajnának. 
  • Az Egyesült Államok 175 milliárd dollárt. 

A Világbank becslése szerint Oroszország „különleges katonai művelete” 152 milliárd dollár közvetlen kárt okozott Ukrajnában a háború első két évében.

A háború a világgazdaság egészét érintette

Az ukrajnai háború masszív és történelmi energiasokkot okozott a piacokon. Az Oroszország ellen bevezetett szankciók a világgazdaság egészét érintették. Az OECD 2022-re még 5 százalékos gazdasági növekedést várt a világjárvány vége után, de novemberben már csak 3,1 százalékos volt az előjelzés, az EU növekedését pedig mintegy 0,3 százalékra tette a szervezet. Ma már az is elmondható, hogy az EU folyamatosan veszít a globális versenyképességéből, és ebben meghatározó szerepe van a szankciók unióra gyakorolt negatív hatásának.
A háború okozta emberi tragédiákról nincsenek statisztikai mutatók, de a gyerekeknek bizonyosan nem tesz jót, ha óvóhelyeken kell megtartani az iskolai órákat, az apák, nagyapák a fronton vannak, ha légvédelmi szirénák hangjára kell ébredni.
Ezer napja tart az ukrajnai háború, és ha holnap véget érne, akkor mintegy 500 milliárd dollárba fog kerülni a normális állapotok visszaállítása az országban. És ezek a költségek minden egyes további háborús nappal tovább fognak nőni, és újabb és újabb katonasírokhoz visznek virágot a gyászolók.

Fáradnak az emberek
 

Ukrajnát gazdaságilag a nyugati támogatások, a világbanki kölcsönök tartják életben, és az emberek kitartása, a nélkülözések vállalása. De az emberek is fáradnak. A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet felmérése szerint az ukránok többsége ellenzi az Oroszország által elfoglalt területek feladását a békéért cserébe. „2024 októberének elején minden nehéz körülmény ellenére az ukránok többsége – 58 százaléka – ellenzett bármilyen területi engedményt” – áll a felmérésben. A területi engedményekre 32% volt kész – a háború elején ez az arány mindössze 10%-on állt. Míg az ukránok többsége nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy jóváhagynák-e az általános területi engedményeket, a számok eltérőek voltak, amikor a közvélemény-kutatók azt kérdezték, hogy nehéz, de elfogadható lenne-e egyes régiók feladása. A közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 46%-a hajlandó lenne elfogadni Donbász és Krím feladását.

Várható-e fordulat?

Várható-e fordulat a háború menetében? – kérdezik sokan. A kérdésre a választ Donald Trump választási győzelme, hivatalba lépése adhatja meg. Érdekes módon, a tőzsde már beárazta ezt kérdést. Az amerikai választások legfrissebb, érezhető hatásaként az ukrán államkötvények árfolyama 12%-kal emelkedett az egy hónappal ezelőttihez képest. Az FT jelentése szerint a növekedés annak a jele, hogy a befektetők arra fogadnak, hogy a hivatalba lépő Donald Trump-adminisztráció az Oroszországgal vívott háború gyors befejezését fogja szorgalmazni. Azt remélik, hogy a választások tűzszünethez vezetnek, és megerősítik Ukrajna képességét a hitelek visszafizetésére. A kötvénybe fektetők vélhetően arra tippelnek, hogy Ukrajna kész lesz elfogadni egy olyan megállapodást, amely a háborúban elvesztett területeinek feladását jelenti, és gazdasága gyorsan helyreáll az elkövetkező években.
"A kereskedelem nagy része valóban a háború befejezésén alapult, vagy legalábbis azon a lehetőségen, hogy Trump átnyomja a tárgyalások megkezdését" - mondta Thys Louw, az ukrán kötvényeket birtokló Ninety One portfóliómenedzsere az FT-nek.

Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön az közölte, kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani. „Nagyon keményen fogunk dolgozni Oroszországgal és Ukrajnával. Oroszországnak és Ukrajnának meg kell állnia. A CNN megjegyzi, hogy egy floridai eseményen Trump sajnálatát fejezte ki a háború által okozott halálesetek miatt, „akár katonákról, akár civil emberekről van szó”.
 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek