kulcsár edina
Mélységi orosz területek elleni csapásokra kér engedélyt Zelenszkij. Zelenszkij a Nyugathoz fordul.
Zelenszkij ukrán elnök az egyre szaporodó orosz légicsapások miatt szabad kezet kér hazája nyugati támogatóitól az ellenintézkedések megtételéhez, vagyis a fronttól távoli orosz támaszpontok elleni támadásokhoz.
„Minél előbb segít a világ megbirkózni a bombákat ledobó orosz harci repülőgépekkel, annál előbb támadhatjuk meg az orosz katonai infrastruktúrát, az orosz katonai repülőtereket, és annál közelebb kerülünk a békéhez” – mondta Zelenszkij a Philadelphia Inquirernek június 30-án megjelent interjúban. Kijelentette, attól tart, hogy a Nyugat fél ragaszkodni Ukrajna teljes győzelméhez, mert az az atomhatalom Oroszország belső stabilitásának meggyengüléséhez vezet. Zelenszkij szerint ez a félelem teszi lehetővé, hogy Putyin továbbra is megtartsa Ukrajna jelentős részét. Zelenszkij figyelmeztetett, hogy minden orosz előretörés megerősíti Oroszország tárgyalási pozícióját, és Putyin dönthet úgy, hogy a megfelelő pillanatban megpróbálja felhasználni ezt a pozíciót egy tűzszünet kikényszerítésére, amely lehetővé tenné Oroszország számára, hogy felkészüljön az Ukrajna elleni jövőbeni támadásra.
"Lehetőséget kell kapnunk arra, hogy ATACMS-rakétákat lőjünk ki mélyen orosz területre” – mondta az ukrán elnök, aki elégtelennek nevezte Joe Biden amerikai elnök döntését is, amely lehetővé tette az ukrán fegyveres erők számára, hogy a harkivi régióban megtámadják az Ukrajnával határos orosz területeket.
Az ukrán elnök szavait kommentálva Katie McFarland, Donald Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója a Fox Businessnek adott interjújában azt mondta: Zelenszkij a nyugati fegyverek minden képességét be akarja vetni Oroszország ellen az ukrán hadsereg fronton történt kudarcai miatt.Nem csak további fegyvereket akar szerezni, hanem azokat a korábbiaknál erőteljesebben akarja használni. Oroszországgal szemben, vagyis emelni akarja a tétet – jegyezte meg. McFarland hangsúlyozta, hogy a Washington által Kijevnek átutalt összes támogatás a jelenlegi állapot fenntartására elég, és az ilyen jellegű konfliktusokban mindig a több erőforrással és eszközzel rendelkező ország nyer. A jelenlegi konfliktusban Oroszország az erősebb fél - mondta McFarland.
A háború kiterjedésére utal, hogy vezető nyugati politikusok szerint Ukrajnának engedni kell a nyugati fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen. Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkár, Emmanuel Macron francia elnök, Joe Biden amerikai elnök és Olaf Scholz német kancellár is erről beszélt.
Vlagyimir Putyin elnök május végén kijelentette, hogy a NATO-országok képviselőinek tisztában kell lenniük azzal, „mivel játszanak”, amikor arról beszélnek, hogy Kijevnek joga van lecsapni Oroszország területére az ukrán hadseregnek átadott, rakétarendszerekkel.