tóth gabi
Az F-16-os gépek érkezésével ugrásszerűen nő a világháború kockázata.
Az utóbbi hónapokban nyugati politikusok sora szorgalmazta, hogy Ukrajnának engedni kell a nyugati fegyverekkel bevetését oroszországi célpontok ellen. Erről beszélt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, Emmanuel Macron francia elnök, végezetül Joe Biden amerikai elnök és Olaf Scholz német kancellár is engedélyt adott Kijevnek a nyugati fegyverek Ukrajnán kívüli használatára. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője pedig a napokban közölte: Ukrajnának a háború kezdete óta engedélye van arra, hogy amerikai fegyverekkel lője le a Kreml repülőit Oroszország területén.
A hírek már régóta arról szólnak, hogy európai országok F-16-os vadászbombázókat adnak át Ukrajnának, a pilóták kiképzése is folyamatos az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában. Lars Løkke Rasmussen dán külügyminiszter pedig azt is elmondta, hogy Koppenhága lehetővé teszi Kijev számára, hogy a Dánia által szállított F-16-os vadászgépeket használja az orosz célpontok ellen. Kajsa Ollongren holland védelmi miniszter is megnyugtatta Kijevet, hogy a 24 darab F-16-os vadászgépet, amelyet Hollandia Ukrajnának küld, bevethetik Oroszországon belüli célpontok ellen. Ollongreen a Poloticónak adott interjúban közölte: Belgiummal ellentétben Hollandia nem fogja korlátozni, hogy a repülőik belépjenek Oroszország légterébe.
Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov már korábban figyelmeztetett, hogy Oroszország az F-16-os vadászgépek Ukrajnának való átadását a NATO előre megfontolt jelzésének fogja tekinteni a nukleáris szférában. "Az F-16-os vadászgép régóta a fő hordozóeszköz a NATO úgynevezett közös nukleáris misszióinak keretében. Ezért nem tudunk másképp tekinteni ezeknek a rendszereknek a kijevi rezsimnek való átadására, mint a NATO előre megfontolt jelzőakciójára a nukleáris szférában. Azt próbálják értésünkre adni, hogy az Egyesült Államok és a NATO szó szerint bármire készen áll Ukrajnában" - mondta. Lavrov azt hangoztatta, hogy az F-16-osok leszállítása nem fogja megváltoztatni a helyzetet a fronton, és ezeket a repülőgépeket ugyanúgy meg fogják semmisíteni, mint a NATO-országok által Ukrajnának átadott egyéb fegyvereket. Kifejezte reményét, hogy a taktikai nukleáris fegyverekkel végrehajtott orosz-belorusz gyakorlatok "észhez térítik" a Nyugatot.
Az F-16-os gépek várható érkezése miatt az orosz fegyveres folyamatosan támadják a nyugat-ukrajnai Hmelnickij megyében lévő Sztarokonsztantiniv katonai repülőteret, amelyet az F-16-osok állomásoztatására akarnak átalakítani.