tóth gabi
Az Ursula von der Leyen által tető alá hozott vakcinabeszerzés miatt a fölöslegesen megrendelt oltóanyagért is fizetni kell.
A Pfizer beperli Lengyelországot: a gyógyszermulti 1,2 milliárd eurót követel 60 millió adag fel nem használt oltóanyagért. Ez Ursula von der Leyen hatalmas COVID-19 vakcinaszerződésének legújabb következménye – írja a Politico.
Az ügy előzményei 2021-ig nyúlnak vissza, amikor Ursula von der Leyen tető alá hozta a Pfizerrel kötött óriási összegű oltóanyag-szerződést. Az Európai Bizottság elnöke telefonon és SMS-eken egyezett meg a részletekről Albert Bourlával, a Pfizer főnökével. Erről a New York Times írt először. Az 1,8 milliárd adagos 35 milliárd eurós oltóanyag-üzlet ügyében vizsgálat indult, minden eredmény nélkül. Ursula von der Leyen semmi érdemlegest nem közölt arról, mi állt a törölt SMS-ekben.
Időközben azonban kiderült, nem lesz szükség ennyi oltóanyagra, fölöslegesen pazarolják az uniós polgárok pénzét. 2022 áprilisában Adam Niedzielski akkori lengyel egészségügyi miniszter a szerződésben szereplő vis maior záradékra hivatkozva nem vette át a fölösleges vakcinákat.
Ezután kilenc másik ország is nyomást gyakorolt a Bizottságra, hogy nyissa meg újra a megállapodást, és módosítsa azt. Közölték, tudni szeretnék, mit ígért Brüsszel a Pfizernek.
Idén májusban a Bizottság csendben bejelentette az uniós jogot sértő megállapodás újratárgyalását, és meg nem nevezett mennyiséggel csökkentette a 2026-ban szállítandó oltóanyagok számát. Az is kiszivárgott, hogy a lemondott adagok darabjáért 10 euró kártérítés jár a Pfizernek.
Úgy tűnt, hogy az ügy nyugvópontra jutott, majd jött a hír, hogy a Pfizer 19,50 eurós adagonkénti áron 60 millió oltóanyag kifizetését várja el Lengyelországtól, és a fizetendő összeg akár az 1,2 milliárd eurót is elérheti.
A Pfizer ezzel feltehetően azon országoknak is üzent, akik nem akarják kifizetni az oltóanyag-tartozásaikat. A Pfizer szóvivője elmondta, hogy a döntést "hosszú szerződésszegést követően, valamint a felek közötti jóhiszemű megbeszéléseket követően" hozták meg.
Katarzyna Sójka, a jelenlegi lengyel egészségügyi miniszter elmondta, hogy nehéz esetről van szó, de megvan rá az esély, hogy pozitív módon fejezzék be a vitát.
Az első bírósági meghallgatásra állítólag december 6-án kerül sor.